• 23 Ekim 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 23 Ekim 2016 Pazar 00:01

YAZAR

Engin Verel

Onur'lu galibiyet

Paylaş

Gündüz Galatasaray’ı Riva ve Florya’yla ilgili çok önemli bir genel kurul toplantısı vardı. Kulübün duayenlerinden İnan Kıraç’ın "Oyum hayır" demesine rağmen Başkan Dursun Özbek yapmış olduğu ikna edici sunumu ve ekibiyle “Evet” kararı aldırarak bu genel kuruldan zaferle çıktı.

Ancak akşam Trabzonspor karşısında futbolcular Başkan’a ikinci müjde yerine kötü bir netice gönderdiler. Trabzonspor İstanbul’a gelirken Ersun Yanal akıllı bir taktikle “Yenemiyorsan yenilme” anlayışı ile 1 puanı hedefledi. Dün akşamki futbol anlayışından da bu belli oluyordu. 4-5-1 taktiği ile alan savunması ve alan savunması içerisinde rakibin tehlikeli ayaklarına bire bir pranga vurma düşüncesindeydi. “Kontrataklarla da golü bulursam ne ala” diyerek maça çıkmıştı.
Nitekim düşündüğünü de 90 dakika sonunda gerçekleştirdi. Defans ortasındaki Uğur ve Durica ve ön liberolar Onazi, Okay ikilisiyle iyi kapanıp Galatasaray’ın kanatlardan gelecek olan ortalarını çoğu zaman bazen havadan bazen de yerden keserek başarılı bir duvar ördüler.

Gelelim Galatasaray’a. Oynanan futbola baktığımızda topun ayakta kalma süresi çoğunlukla Sarı-Kırmızılılar’daydı. Ancak rakibi kendi sahasında baskıya alıp da gol pozisyonlarında bu kadar cimrilik yaşayan bir takım görmedim. İlk ve ikinci yarının ortalarında Eren ve Tolga’nın köşeye giden sert plaselerini Onur’un muhteşem kurtarışları dışında Galatasaray’ın seyircisini heyecanlandırdığı tek pozisyon yoktu. Kanatlardan bazen Podolski, orta sahada Sneijder ve Selçuk’un ara pasları çoğu zaman isabetli olurken yine Eren’i topla buluşturamayan çevresindeki futbolcular, futbol adına yaratıcılık kimliklerini gösteremediler.

Kalan dakikalara baktığınız zaman zaten rakip saha içerisinde oynamalarına rağmen ofansif futbolda verimli olamadılar. Chedjou ve Semih ikilisi nedense bir çizgide oynamasının yanı sıra daha önce N’Doye’ye bir çok gol pozisyonu verebilirlerdi. Nitekim 70. dakikada topu ayağından atıp, kaptırmasa ikinci golü atardı.

Gelelim Bruma’ya. Topu ayağına aldığı zaman bireysel kimliği, göze hoş gelen futbolla birleştiğinde bizleri mutlu ediyor. Ancak son paslarda, yani asistlerinde nedense bu kadar başarılı olamıyor. Bu eksiği de fazla katkı sağlamasını önlüyor.
Özetle kontratakla gol arayıp, golü de bulan, sonrasında Onur’un birkaç kurtarışına, son dakikalarda direk de eklenince sahada tek kale oynayan Galatasaray, bal yapmayan arı misali sonuca gidemedi, çok önemli 3 puanı rakibine kaptırdı. Maç öncesi 'Bitmiş, tükenmiş takım' gibi sunulan ve rencide edilen Trabzonspor, Onur'lu bir galibiyetle, 'Hafife alınacak takım değilim' mesajı verdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Ekim 2021 Salı

Hataların derbisi

25 Ekim 2021 Pazartesi

İsabetsizler takımı!..

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Arka direk Larin

26.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021