• 27 Ağustos 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 27 Ağustos 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Engin Verel

Olması gerektiği gibi

Paylaş

Fenerbahçe için Helsinki maçının çok kolay geçeceğini düşünüyordum. Ama İstanbul'da kazanmasına rağmen Fenerbahçe şanına yakışır bir futbol oynamamıştı. Bu yüzden Helsinki'de de elini kolunu sallaya sallaya kazanıp, tur atlayacağını düşünüyordum.

Lig ve Avrupa'da izlediğim Fenerbahçe'nin hücum gücündeki sıkıntıları Valencia'nın dönüşüyle biraz olsun giderilmiş.

Valencia'nın bu konudaki becerisi, Fenerbahçe'nin en önemli farkıydı. Bu tablo aynı zamanda Fenerbahçe'nin forvet ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu da gösteriyor.

Burada ilk golde Nazım Sangare'nin müthiş çabasını, takibini ve topu doğru yere çevirmedeki ustalığını da teslim edelim. Ancak ikinci gol için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Osayi-Samuel'in 'Topu alıp, eve gitme' diye tabir ettiğimiz gereksiz çalımları ve ısrarında seken topun şans eseri Valencia'nın önüne düşmesi Fenerbahçe'yi rahatlattı.

Ancak futbolda her zaman fazla rahatlık, hataları da beraberinde getirir. Fenerbahçe'nin uzun bir aradan sonra kalesinde gördüğü ilk gol de böyle bir hatalar zincirinin ürünüydü. Futbol şakaya gelmez.

Pereira bu konuda gerekli uyarıları yapmış olmalı ki ikinci yarıda Fenerbahçe yine maça ciddiyetle ağırlığını koyan ve turu perçinleyen golü yine Valencia ile buldu.

Helsinki karşısında Fenerbahçe'yi diğer maçlara oranla daha derli toplu ve organize gördüm.

Bunda kuşkusuz Mesut Özil'in oyun liderliğindeki etkin rolü önemliydi. Mesut'un eski günlere dönüş sinyalleri veren görüntüsü, Fenerbahçe'de diğer oyuncuların da özgüvenini yukarı çekiyor. Dikkatimi çeken bir başka şey de, Avrupa'da yerli şartı olmamasına rağmen Pereira'nın ilk 11'e 4 yerli koyması, kulübedeki 7 oyuncusunun da yerli olmasıydı. Bu tablo Fenerbahçe'nin transferde geç kaldığının da kanıtıydı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Aralık 2021 Pazartesi

Yedek kulübesi!

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021