• 11 Haziran 2019 Salı 08:00
  • |
  • 11 Haziran 2019 Salı 08:00

YAZAR

Engin Verel

Niyetiniz Fransa'ya şirinlik yapmak mı!

Paylaş

İzlanda’da, futbolcularımıza yapılan rezil uygulama, ülkemize ve milletimize karşı Avrupa’nın önyargılı tutumunu net şekilde ortaya koyuyor.

Ne yazık ki, ‘Ayıdan post, Avrupalı’dan dost olmuyor.’

Her fırsatta ülkemize yönelik siyasi, sosyal ve ekonomik alanda gösterilen ‘İlkel davranışlar’ sportif alanda da kendini gösteriyor. Ne zaman Türkiye bir alanda başarı sağlasa ve yükselişe geçse, önünü kesmek isteyen gizli güçler, ‘Bir ittifak’ etrafında birleşiyor ve taaruza geçiyor.

Ben Türk Milli Takımı’na, İzlanda’da yapılanların “Fransa Milli Marşı’nın Konya’da ıslıklanmasının ardından” tesadüf olmadığını düşünüyorum. Elbette bir ülkenin milli marşının ıslıklanmasını doğru bulmuyorum. Yapılan bize yakışmayan, ayıp bir davranıştır. Ancak Konya’da taraftarın yaptığının, İzlanda’da ‘Resmi’ bir karşılık bulması da en üst düzeyde kınanacak bir durumdur.

Türk insanı olarak biz bu davranışlara yıllardır maruz kalıyoruz. Daha önce 1984’lü yıllarda Fenerbahçe ile Almanya’ya gittiğimizde de bize çok daha ağır bir muamele yapılmıştı.

Birkaç oyuncumuz özel odaya alınıp, çırılçıplak soyulmuş ve ayakkabılarının krampon çivileri bile çıkartılmıştı.

Şimdi bu kadar üst düzey bir maçta ülkemizi temsil edecek futbolcularımıza Keflavik havaalanında yapılan ‘Çağ dışı’ muamele rövanş maçında misliyle karşılık bulmalı.

“Bize taş atana biz ekmek atalım” zihniyetinde olduğumuz sürece bu davranışlar tekrar eder. Uluslararası ilişkilerde mütekabiliyet esastır. Ülkemizi temsil eden sporcularımıza yapılanlar karşılığını çok daha ağır şekilde bulmalı.

Rövanş maçı ülkemizin en uzak şehrinde oynanmalı ve onlar 3 saat beklettiyse 6 saat havaalanında kontrol edilip, çıkışları geciktirilmeli.

Ben İzlanda’ya hem futbolcu hem de gazeteci olarak defalarca gittim. Hiç birinde böyle bir muameleyle karşılaşmadım. Milli Takım’a yapılanların planlı ve kasıtlı olduğu çok belli. O yüzden yanlarına kar kalmamalı.

Bunu Fransızlar’a yaranmak ve şirinlik için yaptıklarını düşünüyorum.

Devletimizin yetkililerine de bir öneride bulunmak istiyorum. Bunun yasal olarak uygulanabilirliği var mı bilmiyorum ama ülkemizi milli müsabakalarda temsil eden üst düzey sporcularımıza, bu temsil görevleri sırasında kullanılmak üzere diplomatik pasaport verilebilir.

O zaman bu kötü zihniyetlerin önüne geçilmesi daha kolay olur kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

11 Ocak 2022 Salı

Büyüklük bu değil!

27 Aralık 2021 Pazartesi

Güle güle sana!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022