• 29 Ocak 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 29 Ocak 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Engin Verel

Niye 6 gol attın!

Paylaş

Maç öncesi Riekerink'e idarecisi şu soruyu soruyor: "Bu futbolcuya niye bu kadar sabrettin de değiştirdin?" Hoca da idarecisine konuyu izah ediyor ve şampiyon olacaklarını söylüyor. 

Merak ediyorum. Bu tür büyük kulüplerde acaba bir idareci, hocasına futbolcu değişikliğini 'Niye geç yapıyorsun?' diye hesap sorsa, o hoca nasıl cevap verirdi? 

Futbolun saha içerisindeki bölümlerine baktığımız zaman 4 kademe görürüz. Kale, defans, orta alan ve hücum hattı. İşte dün akşam Galatasaray, Akhisar'ı karşısında bu dört alan içerisindeki isimlerle sahada yerle bir etti.   

KALECİ: Muslera'ya fazla top gelmemesine rağmen eğer dün akşam grip olmamışsa bir daha pek kolay kolay üşütüp, hasta olmaz. Çünkü bırakın gol pozisyonunu, rakibin kaleye doğru düzgün şutu bile yoktu. 

DEFANS: Bizim çocuklar Sabri, Semih ve Hakan görevlerini en iyi şekilde yapmış, rakibin sözde gol ayaklarına hiçbir pozisyonda şans vermemişti. Gerçi rakip futbolcuları bıraksan da zaten bir şey yapacak halleri yoktu. Sabri sağ kanadı hem ofansif hem defansif iyi kullanırken, Semih'in attığı kafa golü takdire şayan ancak Carole'ün sol kanatta hem defansif hem ofansif iki kişilik oynamasına şapka çıkartılırdı. 

ORTA SAHA: İki ön libero Josue ve Selçuk İnan'a gelirsek. Josue orta sahadan attığı uzun toplarla kanat adamlarını hareketlendirirken, defansif anlamda da bizim beğendiğimiz futbolcu portresini çiziyordu. Selçuk ise genellikle genellikle Sneijder'ın yanına yani hücum hattında ikinci adam olarak çıkması uzun zamandır durgunluğunu atması bakımından önemliydi. Ancak bu alanda sahanın yıldızı dün akşam Sneijder'dı. Orta alandaki gezici futbolunun yanı sıra yapmış olduğu ara pasları, topuk pasları ve asistleriyle hem futbolu güzelleştiriyor hem de klasını gösterirken 'Takımın lideri benim' dercesine farkı getiren adam oluyordu. 

HÜCUM: Ne derseniz deyin Podolski her zaman aranan ve istenen bir golcü. Gol atsa da atmasa da yapmış olduğu asistlerle rakibi yıpratmasıyla kalitesini dün akşam bir kez daha gösterdi. Gelelim bu hattın dün akşamki ikinci yıldızına. İlk yarı boyunca rakibini hem kanatta hem de topla içeriye deplase olduğunda abondone eden Bruma'ya. Atmış olduğu gollerle hem pozisyonu başlatan hem de sonlandıran adam olarak mükemmeldi. Ancak ikinci yarı yorulduğunda ilk yarıdaki Bruma'dan biraz uzaktı. Açık söyleyeyim; Riekerink 4-0'dan sonra ikinci yarının başında Yasin-Rodrigues değişikliğini yapmadığı için belki de hafta arası yine idarecilerden 'Niye 71 dakika bekledin' sorusuna muhatap olabilir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

11 Ocak 2022 Salı

Büyüklük bu değil!

27 Aralık 2021 Pazartesi

Güle güle sana!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022