• 18 Şubat 2022 Cuma 07:00
  • |
  • 18 Şubat 2022 Cuma 07:00

YAZAR

Engin Verel

Ne olacak halimiz Ali Bey!

Paylaş

Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda Dokunabilir misiniz göz yaşlarıma ellerinizle... Diye söze başlayan rahmetlinin ruh halinde Fenerbahçeliler. Durumu anlatmaya kelimeler kifayetsiz.

Her geçen gün takım biraz daha düzelsin diye bekleyenler, biraz daha bozulduğunu görünce, "Ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali" diye yakınma faslına geçiyor. Harbiden "Ali Bey ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali?"

Bu sorunun en baş muhatabı sizsiniz, o yüzden size soruyorum. İsmail Kartal'a sorasım var ama o da benim gibi cevabını bilmiyor. Çaresizlik içinde çırpınıyor. Mert Hakan Yandaş'ı yanına çağırıp konuşuyor. Konuş konuş, aynı tas aynı hamam. Lafla peynir gemisinin yürümediğini cümle alem görüyor

Futbol takım oyunu ve takım olarak oynanır. Sahadaki Fenerbahçe'ye bakıyorsun takım görüntüsünden eser yok. Rakip topu ayağına aldığında 3 hamle sonra ne yapacağı planlanmış bir vasiyette. Fenerbahçe topu ayağına aldığında ne yapacağını bilmiyor. Bir Ferdi var biraz da Valencia. Gerisi tamamen kopuk. Futbolcuların bireysel kalitesine sözüm yok. Hepsine bakıyorsun tek tek her takımın, "Kadromda olsun" diyebileceği isimler. Ama sahada sanki o isimler değil, bambaşka adamlar var. Rakip takımın hocasına sorsan ki bu Fenerbahçe'den kimi kadronda görmek istersin en fazla 2 kişi ister. İsmail Kartal'a sorsan rakipten kimi istersin en az 9 kişi ister.

Bu tablonun tercümesi şudur, modern futbolda artık isim ve markalar değil, sistem ve disipline bağlı elemanlar iş yapıyor. En iyi futbolcu çarkın dişlilerinin düzenli ve sistemli şekilde dönmesini sağlayan futbolcudur. Çark işledikten sonra çelikten de olsa fark etmiyor ama işlemeyen çarkın pırlanta olması da bir şey ifade etmiyor.

Fenerbahçe ataklarında Slavia Prag takımının savunma anlayışını ve yardımlaşmasını ibretle izledik. Çevirelim sayfayı Fenerbahçe savunmasına. Topu kafayla rakibin önüne indiriyoruz. Pas yapıyorlar, orta yapıyorlar, kafa atıyorlar, direkten dönüyor bir daha çakıyorlar, bizimkiler de öylece bakıyorlar. Sanki futbol değil ping pong oynuyorlar. Halı sahada yenilmeyecek bir gol

5 maçta 1 maç kazanınca sevinecek duruma gelmiş bir Fenerbahçe'nin hesabı hemen ve derhal verilmeli.

Boş tribünlerin hesabı hemen ve derhal verilmeli.

Baştan da sorduğum gibi şu sorunun cevabı en tepeten verilmeli: "Ne olacak bu takımın hali Ali Bey!"

YAZARIN DİĞER YAZILARI

19 Nisan 2024 Cuma

Fırsat kaçtı

8 Nisan 2024 Pazartesi

Hani bırakıyordun!

4 Nisan 2024 Perşembe

Futbola dönüş

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Okan'ın neşteri

16.04.2024

Engin Verel

Fırsat kaçtı

19.04.2024

Alen Markaryan

Problemi yaratanlarla problemi çözemezsiniz

16.04.2024

Kenan Karcı

Mehmet Büyükekşi aday olacak

17.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Şapka çıkarıyorum

16.04.2024