• 26 Ocak 2021 Salı 08:00
  • |
  • 26 Ocak 2021 Salı 08:00

YAZAR

Engin Verel

Mesut sizi gözetledi!

Paylaş

Dün akşam Fenerbahçe evinde sadece ligin alt sıralarındaki Kayserispor’u ağırlamadı, çiçeği burnunda Fenerbahçeli dünya yıldızı Mesut Özil de tribünlerde sahadaki yeni takım arkadaşlarını izliyordu. 

 Açıkçası Mesut’un sahaya inmeden tribünde olması bile takımdaki birçok futbolcuyu hareketlendirmiş olduğunu gördüm. Uzun haftalardır defanstaki problemlerin Attila Szalai ile yarı yarıya çözüldüğü bir gerçek. Yaşına göre sol ayağını daha iyi kullanıp, daha tecrübeli bir futbolcu kimliği ile hiç yabancılık çekmeden hem defansif hem ofansif futbolda bence sınıfı geçti.

Zaten Gustavo’ya lafımız yok. O tahtaya yazılacak ilk 3-4 futbolcudan biri. Tıpkı Pelkas ve kaleci Altay gibi. Pelkas dedim de eğer dün akşam Ozan ve Pelkas son vuruşlarını yaparken topun dibine gireceklerine, topun üzerine kapansaydılar skor çok daha farklı olurdu.

Valencia, Samatta ve Thiam üçlüsüne Pelkas’ı da ilave edersek, tribünden kendilerini seyreden dünya starına, “Seninle biz daha iyi şeyler yapabiliriz” mesajı verdiler. Mesut’un varlığı onların da daha canla başla mücadele etmesine vesile oldu.

İlk yarı ve ikinci yarının başlarında atılan gollerde Samatta-Pelkas-Thiam üçlüsünün organizasyonu mükemmeldi. Tabii ki Cisse’nin oyuna girer girmez “Ben de buradayım. Dikkat edin ha!” dercesine attığı üçüncü golü de hatırlatmak gerekir. 

Zaten Fenerbahçe’ye baktığımız zaman en az ilk 11 kadar sonradan oyuna girenler de Türkiye’de kendini kabul ettiren futbolcular. Sonradan giren ve yedek kulübesinde oturanlara, hatta maçı tribünden ya da evden seyreden futbolculardan bile bir 11 çıkarsanız kafaya oynar.

Bugün yarın dünya yıldızı oyun kurucu, sol ayağıyla inanılmazları başaran bana göre kaptanlık pazubandının verilmesi gereken Mesut’la birlikte Fenerbahçe’de çok şeyin değişeceğini düşünüyorum. Önce takımın ofansif ve defansif tarafındaki sol tarafı kaliteli ayaklardan kurulu olacak. Defansta Attila Szalai ve Caner, ön liberoda Gustavo, oyun kurucu Mesut tahminim Thiam da sol kanatta oynayacak. Artık Sarı-Lacivertliler, rakipleri için iki kanattan da tehlikeli olacaklar.

Uzun zamandır Fenerbahçe’nin oyuna ağırlığını koyduğu maçlarda bile kaleye çektikleri şut ve isabetli vuruşlarda kısırlık olduğunu görüyorduk. Ama dün akşam bunların hepsini bir tarafa atmış Fenerbahçe’de istatistiklerin hepsinde hem rakibine hem de geçmişteki maçlarına göre üstünlük kurmuştu. Tek eksiği ise yapılan ortalardaki isabetsizliklerdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Şubat 2021 Pazartesi

Yazı mı tura mı!

14 Şubat 2021 Pazar

Karagümrük'ten geçtin ama!..

10 Şubat 2021 Çarşamba

Kaleniz 'Tekin' değilse

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

24.02.2021

Engin Verel

Yazı mı tura mı!

22.02.2021

Alen Markaryan

Daha da maç seyretmem

23.02.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bencil 3'lüye rağmen!

14.02.2021