• 9 Nisan 2021 Cuma 08:01
  • |
  • 9 Nisan 2021 Cuma 08:01

YAZAR

Engin Verel

Mangala mı gittiniz?

Paylaş

Yaklaşık 4 ay önce Kadıköy'de yine Malatyaspor'dan 3 gol yemiş- ti Fenerbahçe. Deplasman lideri diye dün akşamki maçın rövanş olacağını düşünmüştüm. Nitekim de ilk 20 dakika rakibin sahasında pres yapan, hataya zorlayan Fenerbahçe'nin taktik anlayışına, Valencia'nın rakip barajın hediyesiyle gelen gol de eklenince her şey iyi başlamıştı. Ve öyle gider diye de düşünmedim değil. Orta sahada Valencia-Ozan-İrfan Can ve Samuel dörtlüsü, ileride Samatta gol arayan beşli olarak dikkat çekiyordu. Bu tablo maçın gollü geçeceğine dair sinyaller veriyordu. Ama öyle olmadı. Neticede ilk yarıda yüzde 70 topla oynayan Fenerbahçe, rakibe 3 şut çekmiş, sadece 1 isabet kaydetmiş, o da gol olmuştu.

Şimdi soruyorum: İsabetsiz şutlara, yapılan 17 tane ortadan iki tanesini bile arkadaşınla zor buluşturuyorsan, biz Fenerbahçe'nin bu işi yapan oyuncularına nasıl 'Klas ayak' yakıştırması yapacağız.

Şimdi gelelim ilk yarının ortalarına, Fofana topla buluştuğunda inanın 70 metre top sürerken Bağdat Caddesi'nde bile bu kadar rahat yürüyemezdi. Daha önemlisi 4 defans Caner, Szalai, Gökhan ve Serdar hep birlikte Caddebostan'a pikniğe gitmişlerdi. Fofana'nın kestiği topa, Mustafa arka direkte dokunurken size tabloyu anlatayım mı? Oyun kurucu İrfan Can, Fofana'yı kanat oyuncusu Samuel golü atan Mustafa'yı, Gustavo da kaleciye doğru pozisyonu takip eden isimlerdi.

Sen 1-0 öndeyken, savunmada nasıl bu kadar pozisyon hatası yapar ve boş yakalanırsın.

Kardeşim oynadığınız takım küme düşmemek için mücadele ediyor. Siz ise rakiplerin kaybettiği puanlardan sonra şampiyonluk yolunda taraftar ve camiayı zor da olsa heyecanlandırmış ve bu maçtan mutlak bir galibiyetle dönüş için umutlandırmıştınız. Herkes bunu beklerken bir puanı bile zar-zor alıp dönüyorsunuz.

Bir de maçta öyle bir Halis muhlis hakem vardı ki tartışmalı penaltıyı vermediği gibi, sürekli konuşan Caner'i sarı kart bile göstermeden 90 dakika idare etmeyi başardığı için tebrik etmek lazım. Ayrıca tabanla rakibin bileğine basılması bildiğim kadarıyla sarıdır ama bu pozisyonlarda da hocamız nedense görmezden geldi.

Lig sonuncusu Denizli'yi geçen hafta zar zor yenen Fenerbahçe, düşme adayı Malatya'dan da 1 puan alabildi. Son dakikada Pelkas'ın boş kaleye kaçırdığı gol şanssızlık olsa da Fenerbahçe maçın genelinde bu pozisyonları çok fazla üretemedi. Yüzde 74'e, 26 topla oynamasına rağmen sadece 4 isabetli şut atabildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022