• 12 Şubat 2018 Pazartesi 02:00
  • |
  • 12 Şubat 2018 Pazartesi 02:00

YAZAR

Engin Verel

Korkmazsan kazanırsın!

Paylaş

Üç büyükler -dün geceye kadar- uzun zamandır Başakşehir’i yenememişti. Başakşehir, bu yenilmezlik serisini takım oyunu ve bireysel performansları zirveye taşıyarak geliştirmiş ve futbol dünyasını kendine hayran bırakmıştı. 

Ancak dün akşam Başakşehir’in bu futbol felsefesini Aykut Kocaman ve ekibi, müthiş bir planla bozdu. Bu olaydan dolayı Aykut Kocaman’ı tebrik ediyorum. Şimdi Kocaman’ın Avcı’yı devirmesinin nedenlerini sayalım. Önce futbol adına sahada yapılması gereken her şeyi F.Bahçeli futbolcular yaptı. Dolayısıyla Başakşehir yapamayan taraf olmuştu. F.Bahçeli futbolcular çok arzulu, istekli ve hırslı oynadı. Ve hocalarının vermiş olduğu tüm taktik anlayışını sahada sergiledi. Bu performansı rakiplerinden beklemeyen Başakşehirli futbolcular oyundan düştü. Aykut Kocaman, Başakşehir’in kalecisinden defansına, orta sahasından forvetine kadar neleri iyi yapıp neleri yapamadıklarını o kadar iyi analiz etmiş ki Abdullah Avcı’nın beklemediği bir kadro ve taktikle sahaya çıkmıştı. Sol kanatta Aatif’ı oynatması, ileride Giuliano-Fernandao ikilisi ve 4-4-2 dizilişiyle Abdullah Avcı’nın bütün planlarını bozdu. Top rakipteyken, 10 kişiyle defans yapan F.Bahçe, Dirar, Fernandao, Giuliano ve Aatif dörtlüsüyle, üçüncü bölgede öyle bir pres yapıyordu ki geçmiş maçlarda topu oyuna iyi sokan Volkan bile ne yapacağını şaşırıyordu. 

F.Bahçe’nin geri dörtlüsüne baktığımızda Isla ve Hasan hem defansta hem ofansta hatasız oynadı. Mehmet ve Souza’nın iki ön libero olarak bazen defansta bazen de hücumda rakibi nasıl bunalttıkları gördük. İki devrede de galibiyeti isteyen ve onu yakalamak için kaleye daha çok şut çeken, son vuruşları isabetli yapan taraf F.Bahçe’ydi. Böylelikle futbolun olmazsa olmazlarını fazlasıyla rakibine kabul ettiren F.Bahçe haklı bir galibiyet aldı. 

Hafta arası tartışılan hakem acaba taktiksel olarak mı, yoksa gerçekten mi eleştirilmişti bilmiyorum. Dün bir iki pozisyon vardı. Ama konu ne olursa olsun dün akşam Fenerbahçe; kalecisinden son adamına, teknik heyetinden yedek futbolcularına kadar bu maça kazanmak için çıkmıştı. Aykut Hoca da geçmişte olduğu gibi ,“Yenemiyorsan yenilme” yerine, “Yenemezsen yenilme değil yenemezsen yeneceksin!” felsefesiyle sahaya çıkmıştı ve maçı aldı. Aykut Hoca, korkmadan oynayarak kazanmayı başardı. Şampiyonluk yolunda çok önemli bir galibiyet aldı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021