• 25 Nisan 2023 Salı 07:00
  • |
  • 25 Nisan 2023 Salı 07:00

YAZAR

Klasik hastalık...

Paylaş

Ligde artık final haftalarına yaklaşıyoruz. Haliyle stres ve gerilim de yükseliyor. Bu durum da hataları beraberinde götürüyor.

Fenerbahçe'den bir gün önce oynayan Galatasaray'ın, Karagümrük karşısında sürpriz puan kaybı, Sarı-Lacivertliler'in arayı kapatması için bir fırsat verdi. Haliyle İstanbulspor maçının önemi de arttı. Fener'in bu fırsatı değerlendirme olasılığı kâğıt üzerinde yüksek gözükse de maçların sahada kazanıldığını hatırlatmakta yarar var.

Haddini bilerek oynayan ve hata kollayan İstanbulspor'a karşı beklediğimiz gibi coşkulu ve önde basan bir Fenerbahçe vardı. Ancak buna rağmen ileri uçtaki oyuncular kaleye gitmekte ve şut atacak boşluklar bulmakta zorlandı. Zaman zaman penaltı için zorlamalar olduğunu da gördük.

İstanbulspor'un yakaladığı kontratağı kötü kullanması, Fenerbahçe'nin geriye düşmesini önlerken, genç kalecinin hatası öne geçmesini sağladı. Fenerbahçeli Mert Hakan ve Arda Güler'in ikisinin bile adaşı olan Mert, Arda, Emre Mor'un şutunu sektirerek Arda Güler'e pozisyon hazırladı. Arda da çok atik bir şekilde araya girip, golü yaptı.

Bu dakikadan sonra Fenerbahçe için maçın daha kolay geçeceğini bekliyorduk ama öyle olmadı. İstanbulspor beraberlik golünü arayan ve öne çıkan bir anlayışa dönmedi. Savunmaya ve kapanmaya devam etti. Tek farklı mağlubiyeti koruyarak 1 puan için bir fırsat bulabilir miyim anlayışıyla kendi sahasında kaldı.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diyerek İstanbulspor'un bu anlayışına saygı göstermekle birlikte, futbolun seyir zevkini öldüren bu anlayışı hiç bir zaman onaylamadım. Elbette güç dengeleri İstanbulspor'un aleyhine ama futbol her zaman yıldızların değeriyle kazanılan bir oyun değil. Bunun en güzel örneğini Karagümrük lider Galatasaray karşısında gösterdi. Bu ilkel oyun anlayışının artık terk edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İkinci yarıda Arda'dan bir harika gol aha izledik. Bu çocuğun artık boyundan büyük işler yapabileceğini görmek ve sabırla, inatla oynatmak gerekiyor. Her şeyden önce futbola estetik katan bir yeteneği, çok düzgün ayağı, yeteneğini zekasıyla birleştiren bir özelliği var.

Maç 2-0 olduktan sonra Jesus'un değişiklik yapmaması büyük hataydı. Zira skoru elde ettikten sonra orta sahada artık oyundan düşmeye başlayan Mert Hakan ile Emre Mor'un kenara gelmesi gerekiyordu. Ancak Jesus bekledi ve iki şok golle rahat görünen maçı çıkmaza soktu.

Eze'nin bencilliği olmasa İstanbulspor öne bile geçebilirdi ama o top dönüp Fenerbahçe adına tabelayı değiştirdi. Ancak son iki maçını son dakikalarda kazanan Fenerbahçe bu kez son dakikalarda puan kaybederek, G.Saray'ın kaybından yararlanamadı. Haftanın tek kazananı Beşiktaş, şampiyonluk umudunu artırdı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 Nisan 2024 Pazartesi

Hani bırakıyordun!

4 Nisan 2024 Perşembe

Futbola dönüş

20 Mart 2024 Çarşamba

Ateşe benzin dökmeyin!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kanatlar kırık olunca

3.04.2024

Engin Verel

Hani bırakıyordun!

8.04.2024

Alen Markaryan

Kendi oyunumuzu düzeltmeden başka oyunları düzeltemeyiz!!!!

14.04.2024

Kenan Karcı

Üçüncülük bile fazla

13.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Artık macera aramaya gerek yok

14.04.2024