• 26 Ağustos 2022 Cuma 07:00
  • |
  • 26 Ağustos 2022 Cuma 07:00

YAZAR

Engin Verel

Keşkelerimiz var!

Paylaş

Fenerbahçe zaten ilk maçta turu büyük oranda garantilemiş olarak çıktı Kadıköy'deki rövanşa. Ancak belli ki sadece turu almak değildi niyeti. Stadı dolduran taraftarına ve bu sezon maç oynaması muhtemel bütün rakiplerine 'Sahada patron benim' mesajı vermek istiyordu. Öyle bir coşku ve atak oyunla başladı maç.

Mental olarak Fenerbahe'nin bu sezon maçlara kusursuz bir şekilde hazırlandığını söylemeliyim. Ancak sistem ve disiplin açısından bazen dağınıklık oluyor. Nitekim ilk yarının son dakikasında yenilen gol, bu dağınıklığın sonucuydu.

İlk maçı da hesaba kattığımızda 4 gollük bir avantajı sağlamış takımın bir nebze ihmalkar davranması anlaşılabilir. Zaten bu kusurlar da ortadan kalktığında Fenerbahçe'nin çok dominant bir havaya bürüneceği aşikâr.

Jorge Jesus'un sadece rakiplere değil, oyuncularına da bir mesajı vardı. Takımda yaptığı geniş rotasyon, "Herkes hazır olsun, herkesi oynatabilirim ve hepiniz benim için aynı değerdesiniz" anlamına geliyordu. Nitekim şans bulan tüm oyuncular da 'Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz' anlayışıyla çabaladı.

İsmail-Crespo ikilisi orta sahada takıma müthiş direnç katıyor. Hem ofansif hem defansif anlayışta etkililer. İrfan Can'ın da sakalıktan dönüp, golle buluşması kendisi ve takımı adına çok olumluydu. Özellikle ikinci gol skor tabelasını değiştirmekten çok daha önemli anlamlar içeriyordu. İrfan'ın aklını, kalitesini ve yeteneğini ortaya koyan bir vuruştu. Ondan böyle devam etmesini ve Milli Takım'a geri dönmesini bekliyoruz.

Aynı şeyleri Mert Hakan için de söylemek lazım. Takım iyi olunca herkesin yükseldiğini görmek de sürpriz değil.

Maçtan önce "Sadece küçük takımlar haftada bir maç oynar" diyerek bir anlamda Avrupa'da olmayan ezeli rakiplerine sataşan Jesus'un takımının ligde ve Avrupa'daki pozitif görüntüsü camianın enerjisini de yukarı çekiyor.

İnsan bu tabloya bakınca keşke Dinamo Kiev'e karşı Şampiyonlar Ligi ön elemesinde alınan sonuçlara üzülüyor. Eminim Fenerbahçe bu haliyle o maçlara çıksaydı, turu geçen taraf olurdu. Takımların sezona hazır olmadan Avrupa maçlarına çıkması handikap oluyor.

Federasyon bana göre ligleri daha erken başlatmayı düşünmeli. Zira ön eleme turlarına hazır girmeyen takımlarımız, kolay geçebilecekleri rakiplerine bile takılıyor ve Türk futbolu Avrupa'da hak ettiği yere gelmekten uzakta kalıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

7 Temmuz 2024 Pazar

Yüreğinize sağlık

3 Temmuz 2024 Çarşamba

Helal olsun size

23 Haziran 2024 Pazar

Ders almalıyız

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

İmzasıyla değil, sözleriyle kaybetti

19.07.2024