• 27 Ekim 2016 Perşembe 00:01
  • |
  • 26 Ekim 2016 Çarşamba 20:33

YAZAR

Engin Verel

Kazanan Fenerbahçe olacak

Paylaş

Konya maç başlamadan hemen önce televizyonlar alt yazı geçerek, Ali Koç’un 2018’de başkan adayı olduğunu spor kamuoyuna açıkladılar. Biraz düşündüm. 'Allah Allah' dedim. Ali Bey'in 1907 Derneği’nde İngiltere’den gelen misafirini dernek üyeleriyle birlikte ağırladıktan sonra, böyle bir açıklama yapmasının nedenini çözemedim.

Çünkü çok önemli bir ailenin, bildiğim kadar üçüncü kuşağı olan ve 5 sene gibi uzun bir müddet Aziz Bey’le birlikte yöneticilik yapan birinin, lider hem zamanlama hem de yer olarak başkanlığa adaylığını açıklaması bana biraz garip geldi. Ama daha sonra Aziz Bey’in, cumartesi günü Yüksek Divan Kurulu’nda "Araya adam koymasınlar, adam gibi çıkıp aday olsunlar" sözleri aklıma gelince bu konu her halde 1907’de konuşulmuş olsa gerek ki Ali Bey de apar topar başkan adaylığını açıkladı.

Ancak ben bu resme başka bir pencereden bakmak istiyorum. Koç ailesi, Vehbi Koç’tan bugüne maddi ve manevi kazanamayacağı hiçbir yarışa girmemişlerdir ve girmezler de. Şimdi acaba Ali Bey uzun zamandır kazanıp, kazanamayacağının analizini yapmış, hatta bir yerlerden 'Kazanacağının mesajını almış olabilir mi?' Diye düşünmeden edemedim.

Diğer bir gerçek ise Aziz Bey’in başkan olduğu yılda 7 bin kongre üyesi varken, bugünlerde bu sayı 20 bini geçti. Yani aradaki fark Aziz Bey’in yapmış olduğu üyelerden oluşuyor. Ve kanımca 5 ila 7 bin arasında kemik oyu var. Bunları hesaplarsak 2018 öncesinde yapılacak bir olağanüstü seçimde Aziz Bey’in kazanması daha kolay olacaktır.

Muhalefetin her zaman camialara faydası olduğunu düşünenlerdenim. Açıkça söyleyeyim; Ali Koç’un başkanlık adaylığından sonra Fenerbahçe’de işler ister istemez demokrasiyle ile idare edilme yönüne kayacaktır ve bundan da en çok kazanacak olan Fenerbahçe Spor Kulübü’dür.

Kırılamayacak rekorlar

Fenerbahçe Başkanlığında 2-3 ay sonra 19. Yılını dolduracak olan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Bey, İlhan Cavcav’dan sonra en uzun başkanlık rekorunu geliştirecek. Sadece Fenerbahçe tarihinde değil, bu zaman süreci içerisinde Süleyman Seba, Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören ve Fikret Orman Beşiktaş başkanlığı yapanlar. Faruk Süren, Mehmet Cansun, Özhan Canaydın, Adnan Polat, Ünal Aysal, Duygun Yarsuvat ve Dursun Özbek de Galatasaray başkanlığı yapan isimler.

Haluk Ulusoy (3 dönem), Levent Bıçakçı (1 dönem), Hasan Doğan (5 ay), Mahmut Özgener (1 dönem), M.Ali Aydınlar (7 ay), Hüsnü Güreli (Vekaleten), Yıldırım Demirören (Şubat 2012’den bugüne) TFF başkanlığı yapanlar. MHK Başkanlığı’na gelirsek, 2002’den beri Bülent Yavuz, Sabri Çelik, Ufuk Özertem, Mustafa Çulcu, Hilmi Ok, Oğuz Sarvan birinci ve Oğuz Sarvan ikinci dönem, 1. Yusuf Namoğlu, Zekeriya Alp, ikinci dönem Yusuf Namoğlu, Kuddusi Müftüoğlu ve yine üçüncü kez Yusuf Namoğlu başkanlık yapmışlar.

Aziz Bey’in açıklamalarına göre 2018’deki olağan genel kurula kadar başkan kalacak. Sonrasında ise belki yine de başkanlığa adaylığını koyacağını söylediğine göre kendisinin dışında kulüpler Beşiktaş, Galatasaray, TFF ve MHK başkanlığı rekorlarını da elinde tutmuş oluyor.

Aziz Bey’in rekorunu kırmak zor. Ama Ali Koç gelirse yaşı genç olduğu için bu rekoru kırabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Ekim 2021 Salı

Hataların derbisi

25 Ekim 2021 Pazartesi

İsabetsizler takımı!..

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021