• 22 Nisan 2018 Pazar 01:00
  • |
  • 22 Nisan 2018 Pazar 01:00

YAZAR

Engin Verel

Kaptanlar

Paylaş

3 gün önce Ziraat Türkiye Kupası’nda yol almak için yedeklerle yola çıkan mürettebat, gemiyi batırmıştı. Dün ise sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yemeyi düşünen Fatih Terim, bu sefer Alanya’ya gerçek mürettebat ile çıktı. 
Ve nitekim oyunun daha başında golcüsü Gomis ile bir ‘Oh’ çekerken, Tzavellas’ın kendi kalesine attığı golle artık şampiyonluk yolunda motorları stop edip, yelken açarak giderim düşüncesindeydi. Ancak firma sahibinin hesabı tutmamıştı. Çünkü durgun görülen deniz, bir anda tsunami misali dalgalarla gemiyi önden, yandan yıpratmaya başlamıştı. Ve usta kaptan Muslera dümenin başına geçip, gemi limana girinceye kadar inanılmaz manevralarla batmasını önledi. Sadece gemidekileri değil, karadakileri de kurtardı. 

Açık ve net söyleyeyim dün akşam sahada iki tane 10 numara vardı. Bir tanesi Emre Akbaba, bana göre bu sene 3 büyüklerden birine transfer olmalı. Yoksa bu çocuğa yazık olur. Diğer tarafta da Belhanda. Bu Belhanda ve Feghouli’yi, ikisini bir kefeye koysak bir tek Emre Akbaba yapmaz. Eğer dün 10 numaralar forma değiştirmiş olsaydı, Galatasaray bu maçı zar-zor değil, stressiz, farklı kazanırdı. 

Anlamadığım bir konu da Douglas, Fernandes, Emre ve Lucas gibi ileri dörtlüdeki bu etkili ayaklar nasıl olur da Alanyaspor’u küme düşme hattında bırakır. Nedeni her maça Galatasaray maçı gibi konsantre olamamalarıdır diye düşünüyorum. 

Şampiyonluğa oynayan Galatasaray’da en problemli mevkiler iki stoperin olduğu bölge. Tabii Serdar ve Denayer’e, Fernando ve Donk’u da ilave edersek, rakip kontrataklardaki dengesiz topa girişlerinde hem Muslera’yı zor durumda bırakıyorlar hem de rakibe gol pozisyonu veriyorlar. Tıpkı Serdar’ın Douglas’a dengesiz girerek hem penaltı yaptırması hem de sarı kart yiyerek haftaya cezalı duruma düşmesi. Çünkü belki de şampiyonluğu etkileyecek Beşiktaş derbisinde forma giyemeyecek olması büyük düşüncesizlik. 

Mariano ve Nagatomo’nun kanatları kullanırken artıları fazla ama biraz da defans oyuncusu olduklarını unutmamaları gerek. Çünkü Lucas ve Fernandes hem sağdan hem soldan Galatasaray savunmasını kevgire çevirdiler. 
Ustalar rahat kazanacakları maçı, 2-2 duruma getirince patron yedek kuvvetleri devreye soktu. Fırtınada yara alacakken, Mariano’nun ustalığı ve Sinan’ın demir atmasıyla güvenli limana sağ sağlim girmişti. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

23 Kasım 2021 Salı

Direklerin bedelini Galatasaray ödedi

22 Kasım 2021 Pazartesi

Hem de 10 kişiyle!..

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021