• 3 Ekim 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 3 Ekim 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Engin Verel

Kalkavan'ın sarı kart unutkanlığı

Paylaş

F.Bahçe altıncı haftanın sonunda ilk kez İstanbul dışına çıkmış ve Başkent takımı güçlü ve namağlup Osmanlıspor'a konuk olmuştu. Ligin ilk maçı Başakşehir'den sonra rakip olarak kendisini zorlayan ikinci takım Osmanlıspor'du. Sahada 5 yedek kulübesinde 4 evinde de 3 toplamda 12 yabancısı olan Advocaat, tahminim bu grup içerisinden en çok Lens'i gözleri aramış, onun olmayışı kendisini üzmüştür. Oyunun başından ilk yarının sonuna kadar daha çok ev sahibi takımın üstünlüğüyle geçen maçta, kadroda olmayan Wiel'in yerine Şener sağda, İsmail de solda geçmiş yıllardaki defansif ve ofansif oynanan futboldan uzaktaydılar.

Kjaer ve Skrtel, rakip Umar, Diabate, Regattin ve Ndiaye'nin hücum futbolunda zorlanmış, ancak bazı pozisyonlarda kötü vuruş yapan Osmanlıspor, ikinci golü bulamamıştı. İlk yarı sonunda yedi şut çeken F.Bahçe'nin bir tek şutu bile kaleye isabet etmemesi forvet ve orta saha futbolcularının son vuruşlardaki acemilikleri mi diyeyim yoksa beceriksizlikleri mi? Diğer maçlarda olduğu gibi bunun çözümünü de bir an önce Advocaat'ın çözmesi gerekir.

İkinci yarı yorgun Ozan ve yeni yeni kendini toparlayan Van Persie değişikliği, Sow ve Alper'den sonra F.Bahçe biraz daha hareketlenmiş, Van Persie'nin golünden sonra galibiyeti daha fazla isteyen taraf olmuştu. Volkan Şen'in hocaya "Beni değişir" demesinin nedenini agresifliğine mi yoksa yorgunluğuna mı bağlamak gerektiğini anlayamadık. Ama bir tek anladığım şey var ki; o da Mete Kalkavan'ın Volkan Şen'e karşı sarı kart konusundaki cimriliğiydi. Ve bu cimrilik Osmanlıspor'un çok önemli puan kaybına neden oldu. İlk yarı 29 ve 43., ikinci yarı 54. dakikalarda rakibini arkadan çekerek faul yapan Volkan'ın en az üç kere sarı kart görmesi lazımdı. Nitekim Volkan, son faulünden sonra yapmış olduğu ortayla Van Persie, 30 santimden boş kaleye kafa golü atıp, beraberliği bulmasında büyük rol oynamıştı. Şimdi Mete Kalkavan'a sormak istiyorum. Eğer arkadan çekerek yapılan faullerin cezası sarı kartsa, seni birçok pozisyonda seyircinin önünde küçük düşüren hareketler yapan Volkan Şen'i nasıl olur da sahada tutarsın. Gördüğünü ve kuralları uygulasaydın, Volkan kendi isteğiyle sahadan çıkmaz, senin kartınla takımını 10 kişi bırakır ve Van Persie'deki asisti yapamazdı.

Genelde takım oyunundan uzak, bireysel kimliklerle maçı kazanma isteği içerisinde olan Advocaat'ın ekibi bir an önce takım oyunuyla ve son vuruşlardaki eksikliğini düzeltmiş bir şekilde rakipleriyle mücadele ederse, hem seyirciyi hoş görülen futbol hem de bol gollü maçlar sonunda puanını yükseltir.

Sonuç olarak rakibin oyun başında Numan'ın kafası, ikinci çeyrekte Musa'nın frikiği direkler golleri engellerken; Mete Kalkavan'ın kart unutkanlık sarı kart olayı da Osmanlıspor'a iki puan kaybettirirken, F.Bahçe'ye de bir puan kazandırdı.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

27 Eylül 2021 Pazartesi

İlk etap tamam

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021