• 3 Aralık 2018 Pazartesi 08:00
  • |
  • 3 Aralık 2018 Pazartesi 08:00

YAZAR

Engin Verel

İyi ki VARmış

Paylaş

2018’in yılının son derbisi hem Beşiktaş hem dek Galatasaray için büyük önem taşıyordu. Hele hele lider Başakşehir’in kendi evinde kaybettiği haftada...

Bugün F.Bahçe’yle oynayacak Kasımpaşa için bile bu derbinin yeri ayrıydı. İki takımda da anlam veremediğim birçok sakatlık ve ceza durumu var.

Sahada mecburen esas ilk 11’ler yerine farklı tercihler yapıldı.

Beşiktaş gençlere yönelirken, G.Saray da mecburen kulübedeki isimlere şans verdi. Kartal, orta sahada Dorukhan ve forvette Güven’le başladı. G.Saray’a gelirsek düzenli forma şansı bulamayan başta Ahmet olmak üzere Feghouli ve Selçuk, belli sebeplerden dolayı forma giymişti.

G.Saray’da gözüme batan en önemli olay, Beşiktaş’a 3. alanda çok iyi pres yapıp rahat çıkmalarını engellemesiydi.

Ancak bu futbol olgusu, Beşiktaş’ın hem şut hem de orta konusunda üstünlük kurmasını engelleyemedi. Yılların Selçuk’u sadece korner atmak için mi sahadaydı? Kornerleri de ön direğe atıp durdu.

Defansta Ahmet ve Ozan ikilisinin dengesiz futbolcu kimliği ön plana çıktı. Daha akıllı oynayan bir Ljajic ve tecrübeli bir santrfor olsaydı Beşiktaş, ilk yarıda 1 değil daha fazla penaltı kazanabilirdi. Gelelim Eren’e... 

Sarı-Kırmızılılar, kendisinden gol beklerken penaltı yaptırdı. Barajdaki bir adamın havaya çıkarken kolunun açık olması ne anlama geliyor! Birileri bunu ona hatırlatsın.

Ozan ise 30. dakikada müsait pozisyonda direği dövdü. İlk yarı boyunca G.Saray’ın en önemli pozisyonu buydu. Ancak bu pozisyon öncesi Dorukhan’ın kafası Muslera’nın eline değil, başka tarafa gitseydi fark 2 olurdu. Bu iki pozisyon, ilerleyen dakikalarda kırılma noktaları olarak gündeme gelecekti. İkinci yarıdaki değişikliklerden sonra G.Saray ağırlığını koydu. 85 ve 89’da Ömer ve Maicon’un pozisyonları ağlara gitse netice farklı olacaktı. Ayrıca son saniyede Maicon’un frikiği gol olup maç berabere bitseydi, Beşiktaş çok önemli bir kayıp yaşayacaktı.

Bu pozisyonlardan önce Caner ve Quaresma, Love’a pas vermedi. Kaleye şut çekmeleri, futbol adına arkadaşlarına yapılacak en büyük saygısızlıktı.

İki takımda da yıldız (!) futbolcular gününde olmayınca, kalite dü- şük oldu. Sonuçta VAR sistemi sayesinde kritik bir hata olmadan derbi tamamlandı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Reklamlar bitti

17 Haziran 2021 Perşembe

Hiçbir şey yok

13 Haziran 2021 Pazar

İsyan tabelaya değil tabloya!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021