• 7 Ekim 2018 Pazar 02:00
  • |
  • 7 Ekim 2018 Pazar 02:00

YAZAR

Engin Verel

İyi ki VAR'mış!

Paylaş

Küçükken büyükler bize şöyle bir öğüt vermişti, “Hata yaptığınızda özür dilemesini bilmeniz lazım. Bu sizi küçültmez, aksine yüceltir” derlerdi.

Dün akşam da Türkiye’nin en tecrübeli hakemi Cüneyt Çakır, ilk yarının son dakikalarında vermiş olduğu penaltıyı (hatalı karar) VAR’ı inceleyerek iptal etti. Bir şekilde Antalyaspor’dan özür dilemiş oldu.

Oyuncuların hata yaptığını kabullenirken, hakemlerin de hata yapabileceklerini düşünerek futbolda adalet adına “İyi ki VAR’mış” diyoruz. Maça gelirsek Fatih Hoca, defansın ortadan sola doğru üçlüsünü, Ozan, Serdar ve Ömer olarak Türk futbolculardan kurmuştu. Ön libero ve orta alanda yabancılara forma vermişti. Ndiaye ve Fernando’nun hem defansif hem ofansif futboldaki katkıları her zamanki gibi diyecektim ama misafi r gibi oyuna ağırlık koyamadılar. Geriden yaratıcı bir pozisyon hazırlayamadılar.

Kanatlardaki Onyekuru ve Rodrigues gibi topla rakibin üstüne gidebilen ve top hakimiyeti yüksek olan futbolcuların nedense Sinan’ı besleyemediklerini gördük. Belhanda’nın ismi var ama oyun kurma açısından adına yakışacak futboldan uzaktaydı. Gelelim Sinan kardeşimize...

Batı futbol kültürüyle yetişmiş yıldız futbolcu adaylarından biri... Ancak gezici futbol mantığı içinde daha çok kanatlardan ceza alanına girmeye çalışıyor. Bu sayede takımına faydalı bir futbolcu kimliğine sahip oldu. Ancak Fatih Hoca nedense Sinan’ı santrfor oynatıyor. Nedense dedim ama nedenini en iyi bilen kişi yine Fatih Hoca’dır. Gomis varken yedeği Eren’di.

İyi güzel de Gomis gittikten sonra bu mevkide Eren’in yerine oynayacak futbolcu Sinan mı olmalıydı? Zaten özellikle deplasmanlarda bu formülün işe yaramadığı ortaya çıkıyor. G.Saray gibi üst düzey futbol oynaması gereken bir takım, ilk 45 dakikada 2 şut çekti. 1’i kaleyi tuttu, 9 tane orta yapıldı, sadece biri hedefi buldu. Hiç korner atılamadı. Yüzde 66’ya 34’le topla oynamada üstün olan G.Saray, buna rağmen kötü istatistiklerle ne kadar olumsuz şeyler yaptığının en belirgin örneklerini verdi.

İkinci yarıda Rodrigues birkaç pozisyon buldu ama atamadı. Onyekuru ise  etkisizdi. G.Saray özellikle Mariano’yla çok orta yaptı ama kafa vuran yoktu. Fatih Terim; Rodrigues, Onyekuru ve Belhanda’yı çıkararak sahaya Maicon ve Donk’u sürdü. İki futbolcu da forvet olarak görev yaptı.

İkisi de 1.90’ın üzerindeydi. Donk girdikten kısa süre sonra adeta oyundan çıkanlara, “Gol böyle atılır, kafa böyle vurulur” mesajını verdi ve altın değerinde 3 puanı getirdi. Fatih Terim’in yaptığı taktiksel değişikliği de takdir etmek lazım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021