• 16 Ağustos 2022 Salı 07:00
  • |
  • 16 Ağustos 2022 Salı 07:00

YAZAR

Engin Verel

İyi işaretler var

Paylaş

Ev sahibi Kasımpaşa geçen sezon takıma kalite ve heyecan katan 5-6 futbolcudan yoksun olunca, bu sezona kötü başlamıştı. Başakşehir'den fark yiyen Kasımpaşa'ya karşı Fenerbahçe de oyuna üstün başladı.

Bu Fenerbahçe'nin, Jorge Jesus'la taktik ve oyun sistemi değişiminden sonra her maç çok gol atacağına inanıyorum. Belki de bu sezon 100 küsur gollük sezonun rekoru kırılabilir. Bunu nereden çıkardınız derseniz hocanın takım oyunu içerisinde inanılmaz değişiklikler yapıp, özel yetenekli oyunculara daha özgür bir alan bırakması.

Örneğin 4'lü defans gibi görünse de 2 kişilik oynayan Osayi ve Ferdi ile kanat akınlarında rakip ceza sahası içerisinde en az 5-6 adamla gol arayışı, Fenerbahçe'deki değişimin en dikkat çeken örneği.

Stoperler Henrique ve Szalai, kanatlar açıldığında Arao'nun ön liberodan arkaya geçmesi de taktiksel bir çalışmanın ürünü olarak görülüyor.

Ama burada en önemli konu, iki kanadın ileriye çıkmasıyla orta alanı 5'leyen Fenerbahçe'nin rakibe bu alanda üstünlük kurması. Valencia ve King'in çapraz koşuları ve gol arayışları Fenerbahçe'nin diğer bir artısı. Ayrıca Henrique ve Szalai'nin defanstan uzun toplarla hem ileri ikiliyi hem de orta sahadan Emre'yi gol pozisyonuna sokması da değişim rüzgarının diğer bir parçası olarak görüldü.

Zengin kadro yapısı Jesus için tabii ki büyük bir avantaj. Örneğin Arao mu Crespo mu derseniz, ben Crespo derim. Szalai için tamam ama yanındaki Henrique daha hala bende bir soru işareti. Emre'nin bireysel yetenekleriyle, Valencia'nın çabukluğu birleştiğinde rakip defansı ne kadar güç duruma düşürdüğünü bu maçta da gördük.

Gördük diyoruz ama rakibin hem 1-0 geride olması hem de 16'ncı dakikadan sonra 10 kişi kalması, oyundan tamamen düşmesine neden olmuştu. Fenerbahçe bu kadar gol kaçırmasa belki de sezonun en farklı galibiyetini alabilirdi.

Bu arada Kasımpaşa'nın sahasının çimlerini çok beğendim. Ama takım ne yazık ki aynı ölçüde iyi değil. Ama eksiklerini telafi edecek zaman hala var. Arda'nın harika performansını da ayakta alkışlıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

7 Temmuz 2024 Pazar

Yüreğinize sağlık

3 Temmuz 2024 Çarşamba

Helal olsun size

23 Haziran 2024 Pazar

Ders almalıyız

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

İmzasıyla değil, sözleriyle kaybetti

19.07.2024