• 06 Nisan 2021 Salı 08:00
  • |
  • 06 Nisan 2021 Salı 08:00

YAZAR

Engin Verel

İyi ama yetmez…

Paylaş

Dün herkesin merak ettiği şey, milli arada Fenerbahçe teknik ekibinde yapılan değişikliğin takıma nasıl yansıyacağıydı. Erol Bulut'la yolların ayrılmasından sonra görevi devralan Emre Belözoğlu'nun, Fenerbahçe'nin Kadıköy'deki makus talihini tersine çevirip çeviremeyeceği en merak edilen unsurların başında geliyordu. Ligin dibindeki Denizlispor'a karşı bu atmosferde her Fenerbahçeli, farklı bir galibiyet bekliyordu. Ama öyle olmayacağı maçın daha ilk 15 dakikasında ortaya çıktı.

Emre Belözoğlu, Erol Bulut'un oluşturduğu takım iskeletinde çok fazla değişikliğe gitmese de bekleri iki tecrübeli isim Gökhan Gönül ve Caner Erkin'e emanet ederek, forvette de Samatta'ya şans vermişti. Bir başka sürpriz de Sinan Gümüş sayılabilir.

Mücadelenin ilk yarısında Denizlispor, Fenerbahçe stoperlerine baskı yapıp, oyun kurmalarını ve öne çıkmalarını engellerken, başarılı bir oyun organizasyonu ortaya koydu. Bu yarıda Fenerbahçe rakip kaleye isabetli şut bile atamazken, Denizlispor'un 3 önemli pozisyon yakaladığını vurgulamak lazım.

Emre Belözoğlu'nun da ilk yarıdaki futboldan memnun kalmayacağı ve tabloyu değiştirmek için devre arasında bir şeyler yapacağı aşikardı.

İkinci yarıda önde basıp, rakip savunmayı hataya zorlayan bir Fenerbahçe izlemeye başladık. Bunun neticesinde pozisyonlar da üst üste gelmeye başladı. Fenerbahçeli oyuncuların arzulu ve hareketli oyun anlayışı da ekstra üretkenlik getiren bir görüntü sergiliyordu. Denizlispor'un kendi kale direğinden dönen savunma hatası adeta Fenerbahçe golünün habercisi gibiydi. Ardından da yine bir başka duran top ortasında Samatta'nın golü geldi.

Ancak bu golün Fenerbahçe takımının özgüvenini ve hücum etkinliğini artırdığını söylemek zor. Denizlispor daha çok öne çıkıp, savunmada açıklar vermeye başlasa da Fenerbahçe, bunu değerlendirme konusunda çok becerikli değildi. Öyle ki Fabiano'nun, Samatta'ya teslim ettiği ve onun da Osayi Samuel'e aktardığı bomboş pozisyonu bile kullanamadılar. İrfan Can'ın ağlara giden ve gol olarak geçerli sayılmayan şutunu ise istisna tutuyorum.

Fenerbahçe her şeye rağmen zirvedeki rakiplerinin puan kaybettiği haftayı, galibiyetle kapatıp şampiyonluk yolunda kendini daha güçlü hissettirmeye başladı. Ancak yarışın sonunu getirebilmek için çok daha iyi oyuna ihtiyaç var.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

13 Nisan 2021 Salı

Galibiyetten öte...

09 Nisan 2021 Cuma

Mangala mı gittiniz?

06 Nisan 2021 Salı

İyi ama yetmez…

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Kirli bir camın arkası

13.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021