• 28 Eylül 2020 Pazartesi 08:00
  • |
  • 28 Eylül 2020 Pazartesi 08:00

YAZAR

Engin Verel

İsabetsizlik!

Paylaş

Sezona iyi başlayan Galatasaray ile 3. haftaya gelinirken arayışlar içinde olan Fenerbahçe’nin dün akşamki maçı, dünya derbisinden uzakta başladı. Saha zemininin çok kötü oluşu da bu görüşümün nedenlerinden biri olsa gerek.

Ancak ev sahibi takıma baktığımızda, oturmuş kadrosunu değiştirmeden (Sakat Saracchi yerine Linnes hariç) sahaya çıkarken, konuk takım Fenerbahçe yapmış olduğu 14 transferden Tisserand ve Lemos’u böyle önemli bir maçta ilk kez bir arada oynattı. Bu büyük bir riskti. Zaten genelde başta Tisserand olmak üzere defansın diğer bireyleri de çoğunlukla topu ileri oynayacakları yerde kaleci Altay’a geri pas yaptı.

Bu oldukça düşündürücüydü. Gustavo-Sosa ve önlerindeki Ozan üçlüsü bir şeyler yapmaya çalıştılar ama ne yaptıklarını benim gibi Thiam ve Deniz de anlamamış olsa gerek ki, bu iki futbolcu, bilhassa da Thiam ilk 45 dakika içerisinde sahada bir göründü bir kayboldu.

Valencia’ya gelirsek çalışkan ve iyi niyetli olmasının yanı sıra “Ben santrfor değilim. Santfor arkası özellikleri olan bir futbolcuyum” dercesine gol alanlarından daha çok orta sahaya gelip top alışverişi yaptı. Galatasaray’ın Taylan ile tek ön libero oynaması, ne kadar başarılı görülüyorsa da bence Fenerbahçe de aynı bu görüntüyü çizmek için Gustavo’yu tek libero oynatıp, ileri orta sahayı dörtlemeliydi. Şimdi gelelim Fenerbahçe’nin yıldızlarına (!)... İlk 45+1 dakikada kaleye 7 şut çekmişler, 1 tanesi kaleyi tutmazken bilhassa Sosa, Gustavo ve Valencia’nın topları 5 ila 10 metre arasında üstten dışarı çıktı.

Bu şutlar Sarı-Lacivertli formayı giyen futbolculara yakışmıyordu. Defansif ve ofansif kanat adamlarının ortalarına baktığımızda Galatasaray’dan sayıca üstün olmasına rağmen Fenerbahçe’de 18 ortanın 5’inin isabetli oluşu da Fenerbahçeli yıldızlar topluluğunun ne denli topa hükmetmede sıkıntı yaşadıklarını gösteriyordu! kinci devrede Fenerbahçe biraz daha canlı gözüktü. Genelde kanatlardan gitmeye çalıştılar. Galatasaray ise ısrarla rakibini göbekten açmaya çalıştı. Fenerbahçe kanattan gitti diyorum ama yapılan 33 ortanın sadece 7’si isabetliydi.

14 şut çekilmiş, 1 isabet var. Ama her iki takımda da “sarı” renk olduğu için herkes sarı kart gördü. Taylan, Linnes, Emre ve Arda’nın şutlarını çıkaran kaleci Altay, maçın adamıydı. Fenerbahçe, muhtemelen haftaya Karagümrük maçına da değişik bir kadroyla çıkacaktır. Dünkü derbiye bakarsak, sıkıcı bir 90 dakika olarak tarihe geçti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Aralık 2021 Pazartesi

Yedek kulübesi!

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Hesabı birileri vermeli

8.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021