• 4 Ekim 2020 Pazar 08:00
  • |
  • 4 Ekim 2020 Pazar 08:00

YAZAR

Engin Verel

İmzalı forma alsın

Paylaş

Fenerbahçe, Karagümrük maçında Galatasaray derbisine göre daha hareketli başladı. Bu da gayet normal... Sonuçta derbinin stresinden uzaktı. Peki rahat olması gereken Fenerbahçe nasıl oynadı? Samatta’nın attığı gole kadar daha organize olan taraf Karagümrük’tü... Tek toplarla çıkmaya çalıştılar.

“Avrupa’da neden başarılı olamıyoruz?” sorusunun cevabını dünkü tek bir pozisyonda bulabilirsiniz. Bir futbolcu, topu kontrol etmek isterken ayağından 10 metre açıyor ve buna rağmen rakibe kaptırmayıp o topu alabiliyor. Bu da liginizin tamamında problem var demektir. Tabii ki bu, başarısızlık sebeplerinden sadece birisi... Gömülü ve kötü defanslara hücum etmeye alışık olan büyük kulüplerimiz, doğal olarak üstüne gelindiğinde neye uğradığını şaşırıyor.

Neyse biz yine dönelim maça... Fenerbahçe’nin skor üstünlüğünü sağladıktan sonra uzun süre defansif oynamasının sebebi ise son yıllardaki başarısızlık. Takımda büyük bir özgüven eksikliği var. Oyun sistemi, transferler, iç-dış etkenler elbette önemli... Ancak Fenerbahçe açısından en büyük sıkıntı “Özgüvensizlik”... Takım 2 farkla öne geçmesine rağmen havadaki tedirginlik hissediliyor. Lemos’un yaptıklarının affı yok. Lemos maçtan sonra gidip Altay’ın imzalı formasını alsın. Samatta çok hareketli bir futbolcu... Özellikle sert takımlar karşısında iş yapacağını dün attığı gollerle herkese ispatladı. Ancak takımın kalan bölümünde ciddi eksiklikler var.

Transferler olur, uçaklar iner kalkar, trenler hareket eder vb... Ama takım halinde hareket edilemezse gelen giden uçakların anlamı kalmaz. Oyun sistemini oturtamazsan da ancak Samatta ve Altay gibi bireysel performanslarla bir yere gitmeye çalışırsın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Skandallar zinciri

19.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021