• 30 Ekim 2017 Pazartesi 00:01
  • |
  • 30 Ekim 2017 Pazartesi 00:01

YAZAR

Engin Verel

Igor Tudor'a ders

Paylaş

Ev sahibi Trabzon’da maçtan bir gün önce yapılan olağan divan kurulunda Divan Başkanı Ali Sürmen’in, maçın skoru ne olursa olsun yönetimin seçimli kongreye gitmesini istemişti. Sadece camiada değil, futbol takımındaki teknik heyet ve futbolcular da bu toplantıdan etkilenmiştir diye düşünmüştük. Hatta son iki maçında kendi sahasında 10 gol yiyen ve hocasını gönderen Bordo-Mavililer için bu maçın çok zor geçeceğini düşünmüştüm. 
Ama gelin görün ki Galatasaray’ın hocası Tudor’a bir şey hatırlatmak gerektiğine inanıyorum. Güzel kardeşim, sen ilk 8 maçta tek puan kaybettiğin takım Antalyaspor’du (1-1). ‘O günkü rakip takımın hocası kimdi?’ diye sorsam bilmem hatırlar mısın? Ben söyleyeyim dün akşam çiçeği burnunda ve sana futbol oynatmayan Trabzonspor’un hocası Rıza Çalımbay’dı. Merak ediyorum, Antalyaspor maçında sana karşı oynattığı taktiği maç öncesi izledin mi? Bence izlemedin. Eğer izlemiş olsaydın. Orta sahada Feghouli’nin yanında Selçuk’u ilk 11’de oynatmazdın. Ve Selçuk yerine Rodrigues’i kanatta oynatıp, Gomis-Eren değişikliğini yapmazdın. Daha oyunun başında rakibin karambolden gol kaçırdığını, bunun yanı sıra Okay ve Mustafa ile de kaçırmış oldukları yüzde yüz gollerin, bu futbolcuların kalite eksikliğinden olduğunu düşünürsek, ilk yarıyı belki de en az rakip 2-0 önde kapatırdı. 
Peki sen bu futbol anlayışı içinde, iki kanatta hiçbir adam olmamasına karşın Gomis’i topla buluşturmayan orta alanın yaratamadığından dolayı ilk yarı boyunca bırakın gol pozisyonunu bir tek doğru dürüst şutun olmadığını göremedin mi? Açıkça söyleyeyim, rakibini bir film gibi seyreden bu orta sahayla sen geçen hafta nasıl Fenerbahçe’yi yenemediysen dün akşam da yeni teknik direktörüyle her konuda revize edilmiş, bu futbolcu topluluğuna sahip Trabzonspor’u yenemezdin. Sakın ola ki hakemlere ya da başka konulara bahane bularak kendini savunma. Hani bizim çocukluğumuzda mahallede bir laf vardır; bazı takımlar için ‘Yenemeyeni döverler’ diye. Belki de sen maçtan önce kendi sahasında inanılmaz gollerle mağlup olan Trabzonspor’u bu düşünce olgusuyla yenerim diye maça rahat çıktın ama bir tek unuttuğun şey vardı. Trabzon’un seyircisinin, idarecisinin, hatta futbolcusunun ne yapacağı belli olmaz. Sana dün akşam bu konuda çok güzel bir ders verdiklerini sanıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021