• 22 Kasım 2021 Pazartesi 07:31
  • |
  • 22 Kasım 2021 Pazartesi 07:31

YAZAR

Engin Verel

Hem de 10 kişiyle!..

Paylaş

Derbi maçların sürpriz sonuçlara gebe olduğu bilinir. Dün de maç öncesi kâğıt üzerinde herkes haklı olarak Galatasaray'ı favori gösteriyordu. Her şeyden önce Galatasaray sahasındaydı ve ilk kez bu sezon dolu tribünler önünde bir derbi oynanıyordu.

Bu şartlar altında Fenerbahçe'nin hocası Pereira'nın üçlü savunmadan vazgeçip, dörtlü savunmayla sahaya çıktığını gördük. Mesaj açıktı, "Kazanamıyorsam, kaybetmeden dönmek benim için kazançtır." Bu taktik de maçın başında iyi işledi ancak Fenerbahçeli oyuncular derbide 3 fırsat bulmasına rağmen bunları adeta kaleci çalıştırır gibi kullanarak harcadı. Ardından Galatasaray'ın Feghouli ile yakaladığı fırsat ve Kerem'in golü geldi.

Maçın skorundan ve maç sonunda yaşanan nahoş olaylardan bağımsız olarak şunu söylemeliyim ki, son yıllarda böyle kaliteli bir derbi izlemedim. İki takım da taktik ve teknik disiplin ve oyun anlayışı bakımından derslik bir maç oynadı. Hocaların oyunda yaptığı hamleler ve değişiklikleri de buna eklemem gerekir.

Tabii burada Fatih Terim'in Diagne değişikliği sonrası hücumda bulunan pozisyonlar ve bunların harcanması Galatasaray adına ne kadar şanssızlıksa, Crespo'nun golü de Fenerbahçe adına o derece kurtarıcı oldu.

Burada bazı oyunculara özel paragraf açmakta yarar var. Bunların başında da hiç kuşkusuz Fenerbahçe'nin genç kalecisi Berke geliyor. Altay'ın yokluğunda bu genç kardeşimize herkes kuşkuyla bakıyordu. Ancak müthiş toplar çıkardı ve maçın skorunun Fenerbahçe lehine olmasında başrol oynayanlar arasında yerini aldı. Maç sonundaki sevinç gözyaşları da baskılardan ne kadar bunaldığını ve aynı ölçüde büyük bir gurur yaşadığını gösteriyordu.

Eleştirinin odağındaki oyunculardan Mesut Özil, eski günlerini andırırcasına savunma arkasına attığı deparla ve bitirici vuruşuyla alkış aldı. Aynı şekilde Crespo da tarihe geçen, belki de kariyerinin en önemli golünü attı.

Berisha belki etkisizdi ama Diagne'nin golünde aldığı faulle, hücumda değil ancak savunma görevinde daha büyük bir katkıda bulundu.

Son sözüm Fenerbahçeli bazı futbolculara... Kazanmışsın içeriye gir. Rakibi tahrik etmek için kasıtlı ve abartılı hareketleri doğru bulmuyorum. Bu Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ne ilk ne de son maç olacak. Fair-Play her şartta gerekli ve vazgeçilmezdir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021