• 28 Mayıs 2021 Cuma 08:01
  • |
  • 28 Mayıs 2021 Cuma 08:01

YAZAR

Engin Verel

Haydi bismillah!

Paylaş

Avrupa Şampiyonası öncesi ilk maçımız. Elbette Şenol Hoca bu karşılaşmalarda skordan çok, Milli Takım'a yeni aldığı oyuncuların katkısını görmek isteyecekti. O yüzden de dün as oyunculardan daha çok, ikinci takım olarak nitelendirebileceğimiz bir kadro sürmüştü sahaya. İskelet kadronun aşağı yukarı belli olduğu Milli Takım'ın kuşkusuz böyle bir maraton öncesi sağlam ikinci, hatta adamlara ihtiyacı olacak.

Azerbaycan karşısında da Milli Takım'ı bu perspektiften değerlendirmenin yararlı olacağını düşünüyorum. Zira Şenol Hoca, sadece oyuncu tercihleriyle değil, oyun içindeki sistem değişiklikleriyle de B ve hatta C planı konusunda ipuçları elde emeye çalıştı.

Tecrübeli isimlerle kaynaştırılmış genç bir takımla Azerbaycan karşısında oynadığımız futbolun bu açıdan ne kadar tatmin edici olup olmadığını değerlendirmek yerine, sahaya çıkan genç isimlerin katkılarının ne olacağını değerlendirmekte yarar var düşüncesindeyim.

Ben bu açıdan Halil Dervişoğlu'nu çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Sadece attığı gol açısından değil, sert Azeri savunmasının içinde yaptığı ekstra işlerden kumaşının bu şampiyonada Milli Takım'a görev düşmesi halinde katkı verecek kalitede olduğunu gösterdi.

Aynı şekilde ikinci yarıda oyuna giren Kerem Aktürkoğlu'nun da bu takımla şampiyonaya gidecek isimler arasında yer alabileceğini düşünüyorum.

Kalede görev yapan Altay da ha keza fazla iş düşmese de zaman zaman tehlikeli olabilecek pozisyonlarda yerinde ve zamanında müdahalelerle görev düştüğünde, güvenebilecek bir iş ortaya koyacağını gösterdi.

İlk yarıda sol kanadı kontrol eden Halil Akbunar ve Rıdvan Yılmaz ikilisinin doğrusu çok da verimli olduğunu söyleyemem. Ancak bir maçta yarım devrelik performansa bakarak değerlendirme yapmak da sağlıklı değil. Onlarla sürekli beraber olan Şenol Hoca'nın en doğru tercihleri yapacağına inanmak ve güvenmek gerekir.

Her şeye rağmen kazanma alışkanlığı açısından Azerbaycan galibiyetinin değerli olduğunu vurgulamak lazım. Zira sert bir rakibe karşı oynadık ve kolay değildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

13 Haziran 2021 Pazar

İsyan tabelaya değil tabloya!

12 Haziran 2021 Cumartesi

Gençliğimi hatırladım!

01 Haziran 2021 Salı

Destek zamanı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kazanılacak 6 puan var

12.06.2021

Engin Verel

İsyan tabelaya değil tabloya!

13.06.2021

Alen Markaryan

An-laş-ma-lı-sı-nız

14.06.2021

Kenan Karcı

Yüz kızartıcı…

12.06.2021

Mustafa Sapmaz

İtalya kalesi uzakta!

12.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021