• 21 Ekim 2016 Cuma 00:15
  • |
  • 21 Ekim 2016 Cuma 00:15

YAZAR

Engin Verel

Havada kuş sahada hakem çarptı

Paylaş

Ligdeki yedi haftalık periyotta başarısızlıklarına son haftadaki kendi evinde Alanyaspor karşısında bir kez daha yaşamıştı dahi teknik adam Advocaat'ın talebeleri…

F.Bahçe, ligde dokuzuncu sırada… Rakibi Manchester ise İngiltere Premier Ligi'nde yedinci sırada… Ve böylesine bir maça direkt Manchester'a inmek için İstanbul'dan havalanmıştı F.Bahçe kafilesi… Şanssızlık bu ya! Sanki yarını yaşayacaklarmışçasına havada uçağın camına çarpan kuş, Budapeşte'ye acil iniş yapmak zorunda bırakmıştı. Nitekim sonrasında futbolcular oynayacakları sahada antrenman yerine sadece stadı ve zemini seyretmek zorunda kalmışlardı.
Tam 37 dakika maçı seyrederken F.Bahçe açısından kalemim kağıt üzerine hiçbir işlem yaptırmadı bana. Nedeni; F.Bahçe'nin bu zaman sürecine kadar kendi sahasına kaleci dahil 11 kişiyle kapanmış, genelde rakibi seyreden bir futbol anlayışı içerisindeydi. Çoğunlukla defans ayakları top kendilerine geçtiğinde ya yan pas ya da geri pasıyla amatör bir futbol takımı hüviyetinde görüntüler veriyordu. 30. Dakikada Kjaer'ın Mata'ya yaptığı, 33'de ise Şener'in Martial'e arkadan hareketi bana göre; iki pozisyonda penaltıyla alakası yoktu. Ama saatler dakika 34'ü gösterirken F.Bahçe skor olarak 2-0 geriye düşmüştü. 37. dakikada ise F.Bahçe'nin tek isabetli şutu Souza'nın ayağında çıkıyor ve bu dakikadan sonra F.Bahçeli futbolcular riske girip unutmuş oldukları futbol oyununu yavaş yavaş örnekler vermeye başlıyordu. Ama bu da ilk yarı için yetersizdi. Ve ilk 45'in uzatmalarında gecenin formsuz adamı Kjaer'in Rooney'e vermiş olduğu yanlış pasla başlayan ve Pogba'nın uzaktan muhteşem sert plasesi maalesef üçüncü gol olarak ağlarla buluştu.

İkinci yarıya Kjaer'ı çıkartıp, Emenike'yi alıp ileride tek forvet oynatması, Neustadter'in Kjaer'ın yerine monte etmesi, Van Persie'yi Emenike'nin arkasına ikinci golcü olarak değişikliğe gitmesi geç kalınmış doğru düşünceydi. İkinci yarının hemen başında Lingard'ın uzaktan füzesi ağlarla buluşurken, nedense bizim futbolcularımızın örneğin; Volkan Şen, Van Persie, Souza ve İsmail'in kafa vuruşları dışarı giderken, maçın sonlarında Emenike'nin Van Persie'ye attırdığı gol ve Manchester seyircisinin eski futbolcularını tüm stat olarak alkışlamaları futbol açısından örnek alınacak en güzel görüntülerdi.

Advocaat'ın skor 4-0'ken Volkan Şen'i çıkartıp yerine Stoch'u sokması gerekirken, sol bek İsmail'i oyuna alması sahiden bu hocanın emekli olduğunu bizlere gösterdi. Genelde ikinci yarı bir şeyler yapmaya çalışan Sarı-Lacivertli ekipte çok iyi diyebileceğimiz bir tek futbolcu gösteremiyoruz. Rakip ne kadar liginde yedinci olsa da İngiltere futbolunun kalitesi ve Manchester isminin tecrübeli oluşu maçın favorisi olarak görülüyordu. Nitekim de öyle oldu.

Ancak ilk yarının ortalarındaki verilen iki penaltı, F.Bahçe için kırılma noktası olarak görülürken, F.Bahçe’ye havada kuş, sahada hakem çarptı diyebiliriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021