• 2 Eylül 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 2 Eylül 2021 Perşembe 08:00

YAZAR

Engin Verel

Güneş çok formsuz

Paylaş

EURO 2020'yi geride bırakıp, Karadağ karşısına yeni bir sayfa açmak için çıktık. Ama kim ne derse desin herkesin kafasında hala o maçların olumsuz kalıntıları vardı.

Karadağ maçı başladığında da sahada o ürkekliği, 'Acaba'yı görmek mümkündü. Karadağ takımının teknik kapasitesi ve fizik gücü ne kadar yüksekse, hızlı oyun konusunda da o kadar problemli olduklarını biliyorduk.

Buna rağmen Şenol Hoca'nın ön alanda baskıyı tercih eden bir oyun yerine, kontrollü bir futbol anlayışını benimsemesini yadırgadık.

Karadağ'ın etkin olduğu anlarda Cengiz Ünder'in 'Özel yeteneği' ve biraz da kaderin cilvesiyle öne geçtik. Rakibin ayağına çarpan top gol olması için nereye gitmesi gerekiyorsa, oraya gitti.

Golün getirdiği özgüvenle tamamen oyun kontrolünü ve saha hakimiyetini ele aldık.

Üst üste gelen ataklar ve yakalanan fırsatlar aslında hem oyuncularımıza hem de kenar yönetimimize Karadağ'a karşı nasıl oynamamız gerektiğini de çok net şekilde gösteriyordu. Çok kaçırdık ama Yusuf'la attığımız ikinci gol, rakibi abondene etme fırsatı verdi.

Kroşeyi yiyen ve ardından bir fiske vursan devrilecek boksör gibi sersemlemiş Karadağ'a ne yazık ki o 'Fiskeyi' vuramadık.

Bırakın vurmayı, bir de savunma güvenliğini ihmal etmememiz gereken dakikalarda, büyük bir savunma zaafından gol yedik, nakavt olacak rakibimize umut verdi.

Neyse ki ikinci yarıda o sözünü ettiğim ilk yarıdaki etkili olduğumuz bölümü sürekli oynama isteğinde bir Milli Takım vardı. Bu da bir çok pozisyon bulmamızı sağladı ama yine sonuçlandıramadık.

Şenol Güneş'in son dakikalarda skoru korumaya yönelik yaptığı hamleleri yanlıştı. Euro 2020'deki formsuzluğu devam ediyor ve ne yazık ki kendi doğrularını terk edip, kamuoyu baskısı altında hamleler yapıyor. Futbol hata affetmez.

Öyle de oldu. Bunun önümüzdeki maçlara da olumsuz yansımasından endişeliyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Eylül 2021 Pazartesi

İlk etap tamam

24 Eylül 2021 Cuma

Hoca Mesut'u yanlış oynatıyor

23 Eylül 2021 Perşembe

Sıfırdan başlamaz

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Demek ki neymiş!

27.09.2021

Engin Verel

İlk etap tamam

27.09.2021

Alen Markaryan

Bazı şeylerin izahı yok

25.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

Korkunun skora faydası yok

24.09.2021