• 14 Eylül 2016 Çarşamba 09:41
  • |
  • 14 Eylül 2016 Çarşamba 09:41

YAZAR

Engin Verel

Geç gelen adalet

Paylaş

Dile kolay tam 7 yıl bekledi Beşiktaş dün geceki Şampiyonlar Ligi maçı için. Liglerinde şampiyon olan iki takımdan ev sahibi Benfica’da Jardel, Jonas, Raul Jimenez ve golcü Mitroglou gibi önemli isimlerin kadroda olmaması, Beşiktaş için çok büyük bir avantajdı. Diğer bir artı ise Aboubakar, Quaresma ve Benfica’dan kiralanan Talisca’nın (İlk 11’de olmasa da) rakibi iyi tanımalarıydı.
Beş sezon sonra Şampiyonlar Ligi’ne merhaba diyen Şenol Güneş, dün akşam 7.5 yabancı futbolcuyla takımını sahaya sürmüştü. İlk 10 dakika Benfica’nın hiç beklemediği bir futbol anlayışı ile rakibin üzerine giden Siyah-Beyazlılar, gol pozisyonuna girmese de Quaresma, Aboubakar ve Caner ile rakibini şaşırtmış, gençlerden oluşan Kırmızı-Beyazlılar, kendilerini beklenmedik bir baskı altında hissetmişlerdi.
İşte ne olduysa 12. dakikada oldu. Bu zaman diliminde sadece Beşiktaş golü yemiyordu. Türk futbolu ile Batı futbolunun arasındaki sistem ortaya çıkıyordu. Gerilerden atılan uzun bir topta Marcelo rakibini kaçırıyor, Tolga bloke edeceği topu rakibinin önüne tokatlıyor, Tosic’ten önce rakip Cervi, topa dokunup boş kaleye golü atıyordu.
Bu dakikadan sonra ilk yarının uzatmalarına kadar dengeli bir oyunla Beşiktaş beraberlik golünü ararken, orta alanda çok ümit beslediğimiz Oğuzhan’ın etkisiz futbolu, Aboubakar’ın bir türlü topla buluşturulamaması, arkadan desteklenmemesi ile Beşiktaş, rakibine ilk 45 dakika boyunca zorlu anlar yaşatamadı.
Zaten bu süreçte de Horta’nın 45+1’de uzaktan sert şutundan başka Tolga’ya da pek fazla iş düşmedi.
Bir tabir vardır, “Futbolda adalet yoktur” diye. Dün akşam Şenol Güneş’in belki oyunun başında yapması gerektiği formayı adaletli dağıtma olgusu ikinci yarı başında Oğuzhan-Talisca değişikliği ile yerini bulmuştu. Beşiktaş bu değişiklikten sonra sahaya ağırlığını koydu. Gökhan İnler ve Atiba’nın akıl dolu futboluna defansın başta Tosic olmak üzere hatasız oyunu da ilave edilince Benfica’nın oynar gibi yapıp, bizleri kandırdığına şahit olduk, ikinci 45 dakika boyunca.
Sırp hakem Mazic’in Talisca’ya arkadan yapılan darbeyi görmemesi ile yüzde 100 verilmeyen bir penaltı, arkasından Quaresma gibi bir yıldızın yüzde 100 gol pozisyonu varken, topu ayağından açması, Cenk’in kendisine yakışmayan gol vuruşundaki başarısızlığını görünce kendi kendime “Ya sahiden bu futbolda adalet yok mu?” diye sormaya başladım.
Quaresma’nın top aşkıyla başlayan inanılmaz hatası ve Tolga’nın kurtarışı, bu düşüncemi biraz dalgalandırırken, son dakikada Talisca, atmış olduğu füzeyle sadece gol atmadı, “Futbolda adalet vardır” imzasını da attı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022