• 13 Nisan 2021 Salı 08:00
  • |
  • 13 Nisan 2021 Salı 08:00

YAZAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

Paylaş

Malatya maçına göre Emre Belözoğlu 3 değişiklikle çıktı. O maçta ilk 11'de şans verdiği Gustavo, Osayi Samuel ve Samatta bu kez şans bulamamıştı. Gol şansı yüksek orta saha oyuncuları Sosa, Mert Hakan ve Pelkas'la sahaya çıkan Emre Belözoğlu, "Ben topa sahip olayım, oyunu kontrol edeyim, nasıl olsa gol atarım" düşüncesindeydi.

Emre Belözoğlu'nun bu düşüncesinin maçın ilk bölümünde çok iyi işlediğini söyleyebiliriz. Topu tutan, oyunu kontrol eden ve ceza sahasına kadar çok iyi gelen bir Fenerbahçe izledik ancak bu alanda atakları sonlandıracak bir forvet eksikliği de çok göze battı. Mert Hakan, Valencia ve Serdar Aziz'le yakalanan pozisyonların golle sonuçlanmamasında şanssızlığın yanında, beceriksizliğin de önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum.

İlk yarıda Emre Belözoğlu'nun Fenerbahçe'si oyunda istediği üstünlüğü elde etmiş ancak bu skor tabelasına yansımamıştı. Zira yüzde 73'e, 27 topla oynama, 5'i isabetli 8 şuta karşılık beklenen gol gelmedi. Buna karşılık kaleye hiç isabetli şut atamayan Gaziantep'in duran toptan bir gol bulduğunu ve bunun faul gerekçesiyle iptal edildiğini de not edelim.

İkinci yarıda da ön alanda baskıyı artırarak, daha gole yakın bir görüntü sergilerken, bunun karşılığını da erken aldı. Bu devrede henüz 19 dakika geride kalmıştı ki presle kapılan topla gelişen atağı Mert Hakan golle sonuçlandırdı. Golün ardından Gaziantep'in savunma güvenliğini ikinci planda tutup, daha çok hücumu düşünmeye başlamasıyla, mücadelenin dozunun yükselmesi kaçınılmazdı. Nitekim, Gaziantep'in geliştirdiği bu ataklardan birinde kazanılan serbest vuruştan Altay'ın yediği gol pes dedirtti. Bir gün önce Erzurum-Beşiktaş maçında kalecilerin yaptığı hataların bir benzerine daha tanık olduk. Altay önce barajın altına yatan arkadaşı Pelkas'ı oradan kaldırdı, sonra da onun kalktığı bölgeden gelen cılız şutta topu kontrol edemeyip, içeri aldı. Beraberlik golünün ardından Fenerbahçe'nin hemen karşılık vermesi ve yeniden öne geçmesi, yaşanacak muhtemel bir konsantrasyon bozukluğunu ve dağınıklığını da önledi.

Emre Belözoğlu'nun yeniden üstünlüğü yakaladıktan sonra yaptığı değişiklikler yerindeydi ve semeresini de verdi. Bu galibiyet Fenerbahçe adına 3 puandan öte anlamlar ifade ediyordu

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Sonuna kadar varım

04 Mayıs 2021 Salı

Nazire...

30 Nisan 2021 Cuma

Son dakikada 2 adam!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021