• 8 Ocak 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 8 Ocak 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Engin Verel

Futbolun jesti

Paylaş

Arka arkaya 3 iç sahada mağlup olan Fenerbahçe, son yılların güçlü takımlarından Alanya’ya karşı diğer maçlarda olduğu gibi şanssızlığını bozdu ve galibiyet serisine devam etti.

Galibiyetleri alkışlıyoruz ama futbol adına gerçekleri de görmezlikten gelemeyiz diye düşünüyorum.

İlk yarı 45+3 dakika oynanan futbola bakıldığında topla oynama yüzde 23’e, yüzde 77 rakibin üstünlüğünde. Şut çekme dersek Fenerbahçe 4’e 2 isabet, rakip 9’a 3. Pas yüzdesi Fenerbahçe’nin 105, Alanyaspor’un 296. Futbolun diğer faktörlerinde de Alanya’nın üstün olduğunu görüyoruz. İşte ilk yarının en önemli sorusunu Sinan’a sormak lazım. “12. dakikada yaptığın vuruş orta mıydı, şut muydu?” Sakın ola ki “Gol vuruşu için yaptım” deme adamı döverler.

Bu tabloya baktığımız zaman futbolun ne kadar sürpriz bir oyun olduğu ortaya çıkıyor. Oyuna ağırlığını koyan Alanyaspor ama devre sonu soyunma odasına 1-0 galip giden Fenerbahçe.

İkinci yarı yapılan değişikliklerle birlikte Gustavo ve Ozan’ın oyuna ağırlığını koymasıyla orta alanda biraz canlanan ev sahibi Ozan’la başlayan ve Pelkas’la sonuçlanan çok güzel bir organizasyonla iki farkı yakaladı. Bu farkı esasında Valencia penaltıyı kaçırmasa 3 dakika önce yakalayacaktı ama buna Marafona izin vermedi.

Dün akşam Fenerbahçe’nin bir gerçeğine daha şahit oldum. Tek farklı galibiyetlerde stres yapıp, oyunu kendi sahasında kabul ediyor. Dolayısıyla da rakip üstüne gelen taraf oluyor. Tıpkı dün akşam 1-0 ve 2-1 galip olduğu dakikalarda oynadığı futbol gibi. Tabii bu futbolun da avantajı olabilir mi derseniz, eğer kontratak adamlarınız süratli olur ve son vuruşu iyi yaparsa golü bulmak daha kolay olabilir.

Gol dedim de Fenerbahçe’nin golcüsü Thiam’a, Erol Hoca’nın antrenmanlarda ofsayta nasıl kalınmamalıyı öğretmesi gerekir. Tabii bir de 30 yaşına merdiven dayamış Sadık’a nasıl savunma yapması gerektiğini, öğretebilirse iyi olur. Hem yanlış pozisyon alıyorsun hem de aleni bir şekilde rakibi itiyorsun.

Fenerbahçe’nin stoperi böyle olmaz. Erol Hoca’nın Pelsak’ı çıkartıp Serdar Aziz’i alarak 3 stopere dönmesinin mesajı da sanırım bana değil.

Halil Umut Meler beğendiğim hakemlerden biri ama bir Fenerbahçeli olarak dün akşam Sinan ve Tisserland’a ikinci sarılardan önce hak ettikleri sarıları göstermiş olsaydı Fenerbahçe maçı 11 kişi bitiremezdi. Netice de ne olurdu onu bilemem

YAZARIN DİĞER YAZILARI

9 Aralık 2023 Cumartesi

Bu futbol yetmez

5 Aralık 2023 Salı

Derbi için moral oldu

1 Aralık 2023 Cuma

Hayal alemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Bravo Barış Alper Yılmaz

9.12.2023