• 28 Şubat 2017 Salı 02:00
  • |
  • 28 Şubat 2017 Salı 02:00

YAZAR

Engin Verel

Futbola doyduk!

Paylaş

'Türkiye'de futbol yok' diyorlar! Bence yanılıyorlar, olmaz olur mu!... 

Geçen sezonun şampiyonu, bu yılın lideri Beşiktaş. Şampiyonluğa oynayan üçüncü sıradaki derbinin ev sahibi Galatasaray. İki büyük takımımızın kadrosunu analiz ettiğimde kaleci, defans, orta saha ve ileri üçlü, yani her alanda yabancılar kol geziyor. İki takım da sahaya 7'şer yabancıyla çıkmış. Geriye kalanlar ise bizim çocuklar. 

Dakika 32... Derbinin ilk şutunu uzaktan Podolski çekiyor, top Fabri’nin ellerinde eriyor. Ha unutmadan, altıncı dakikada Babel’in kafa vuruşunun kuşlara gittiğini pas geçmeyelim. 

Tam 45 dakika iki takım da top rakiplerinin ayağına geldiğinde 9 kişiyle, hatta bazen 10 kişiyle kendi sahasına kapanıyorlar. Futbol adına hepsi bu kadar. Pardon bir de 12. dakikada Atınç’ın ceza sahasında Yasin'i düşürmesine penaltı vermeyen Bülent Yıldırım var. 

'Türkiye'de futbol yok' diyorlar! Bence yanılıyorlar, olmaz olur mu!... 

İkinci yarıda ilk yarıdaki durgun futbol  biraz hareketlenmiş, ancak Talisca'nın sağdan frikiği, Bruma’nın kafasına çarpıp, ağlarla buluşurken Muslera kontrpiyede kalmış ve şans golüyle Beşiktaş 1-0 öne geçmişti. Yani yine bilinçli bir gol yoktu. 
Bundan sonra Talisca’nın, Bruma’nın ve Oğuzhan'ın çekmiş olduğu uzaktan şutlar ya kalecinin kucağına ya da kale üstünden dışarı gidiyordu. Tıpkı son dakikalarda Podolski’nin yüzde yüz gol pozisyonunu seyircilere attığı gibi. 
İkinci yarının görüntüleri şut açısından daha zengin olurken, Carole’un ceza alanında Quaresma'ya attığı tekme hem penaltı hem de kırmızı karttı. Maalesef futbol anlayışı gibi Bülent Yıldırım da bu pozisyonda bir kez daha sınıfta kaldı. 
Galatasaray’da oyunu biraz kanatlarda hareketlendiren Bruma’nın dışında sahada yokları oynayan Selçuk ve Sneijder’ın, orta sahadaki verimsizliği, sonradan oyuna giren Tolga ve Rodriguez’in oyunu canlandırır düşüncesi de iflas etmişti. Bu nedenle ikili hücum hattındaki Eren ve Podolski de pozisyon fakirliği içinde kalmıştı. Hal böyle olunca Galatasaray’ın kendi evinde mağlup olması hem seyircisini hem de yeni hocası Tudor'u üzmüştü ama en önemlisi ise şampiyonluktan uzaklaşıp, rakibi Beşiktaş'ı finişe bir adım daha yaklaştırmıştı. 

Şansa atılan bir gol, ikinci yarıda çekilen şutların isabetsizliği ve futbol kalitesinin inanılmaz derece düşük olması… Çıkan ve giren yabancılar, boşa harcanan milyon eurolar… 

'Türkiye'de futbol yok' diyorlar! Bence yanılıyorlar, olmaz olur mu!...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Aralık 2021 Pazartesi

Yedek kulübesi!

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Teslimiyetçilik

7.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021