• 28 Şubat 2018 Çarşamba 02:00
  • |
  • 27 Şubat 2018 Salı 23:50

YAZAR

Engin Verel

Final göründü

Paylaş

Hiç kuşkusuz bu kupa en çok Akhisar Belediyespor için önemli. Zira yarı finalde mücadele eden Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe üçlüsünden ikisinin Şampiyonlar Ligi biletini alma ihtimali yüksek. Akhisar için ise Ziraat Türkiye Kupası, Avrupa’ya giden tek ve en kestirme yol. Bu turu geçerlerse işleri çok daha kolaylaşacak, ihtimal de o denli yükselecek.

Bu düşünceler içinde Akhisar’ın maça daha büyük bir ciddiyetle ve titizlikle hazırlandığını ve ideal kadrosuyla çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünmüştüm. Yanılmadım. Tek yanılgım kalenin Lukac yerine Fatih’e teslim edilmesiydi. Bu kararıyla beni şaşırtan Okan Buruk Hoca’nın, Galatasaray’ın beraberlik golünden sonra bu kararı nasıl verdiğine kendisinin de çok şaşırdığına eminim.

Fatih Terim için ise hiç kuşkusuz öncelik, şampiyonluk. Belli ki, ‘Kupa olsa da olur olmasa da’ düşüncesinde. Akhisar 11’ine, Bursa’ya 5 atan takımdan sadece 5 kişi koymuştu. Ligde şans bulamayan ve kulübede bekleyen oyuncuların performansını görmek ve onlara ihtiyaç olduğunda ne kadar güvenebileceğini test etmek için kuşkusuz bu maç iyi bir fırsattı.

Yasin, Mariano, Ahmet Çalık bu minvalde iyi sinyal veren oyunculardandı. Bundan sonra lig ve kupa yarışında arkadaşlarının yükünü hafifletecek potansiyelde olduğunu gösterdiler. Sinan, Latovlevici ve Tolga için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Özellikle Sinan Gümüş’ün, Eren’in sakatlığında Gomis’in yedeği olabilecek potansiyelini ortaya koymasını beklerdim. Ama o bu hırstan ve motivasyondan uzaktı. Galibiyet golünü atmasına rağmen Fatih Terim’in nazarında da çok olumlu bir imaj çizdiğini tahmin etmiyorum.  

Zoraki vazgeçemediği Muslera ise dün de Galatasaray’ın bu sezon en formsuz isimleri arasında olduğu mesajını tekrarladı. Çıkışları hatalı, konsantrasyonu düşüktü. Fatih Hoca, ‘Kredisi var’ dese de telafisi olmayan hataların altından kalkmak her zaman böyle kolay olmaz. Eğer performansını etkileyecek bir sakatlığı varsa da Fatih Hoca onu bu maçta dinlendirmeli, riske atmamalıydı.

Galatasaray’ın topla oynamasına izin veren ve son dönemde başarılı olduğu oyun düzeninden vazgeçmeyen Akhisar’ın, golü bulması ve öne geçmesi onların istediğini alması için önemli bir fırsattı. Ancak kaleci Fatih’in hatasından yenilen gol bu kozun Galatasaray’a geçmesini sağladı.

Zaten onlar da ikinci yarı kazanmak için fazla zorlamadılar. Daha çok skoru koruyup, fırsat bulurlarsa gol aradılar. Bu fırsat da bir çok kez geldi. Özellikle Akhisar’ın risk aldığı son dakikalarda Feghouli karşı karşıya kaçırsa da Sinan Gümüş, Aslan’ı İstanbul’a tur cebinde döndürmeye yeti.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021