• 7 Kasım 2016 Pazartesi 02:00
  • |
  • 7 Kasım 2016 Pazartesi 02:00

YAZAR

Engin Verel

Fener'in Dick’ine taktiği

Paylaş

Fenerbahçe, Perşembe günü Manchester United’a karşı yüzde 70’e yüzde 30 topla oynama oranına karşın maçı 2-1 kazanırken, Emenike’nin beceriksizliği yüzünden fark kaçmıştı. Bu galibiyetten sonra Advocaat futbolcularına dün akşamki maç için "Yorgunluk bahanesi istemem" diye ültimatom verdi.

Ligin son sıralarındaki Akhisar, hoca değişikliğinden sonra her geçen gün eriyip gidiyor. Hatta belki de küme düşecek takımların içerisinde en banko takım olma yolunda ilerliyor.

Fenerbahçe ise Manchester United’a karşı 11 kişiyle defans yapmış ve başta Lens olmak üzere kanat adamlarıyla birlikte kontrataklarıyla gol pozisyonları yakalamış, kaçırmış ama 2 tane jeneriklik gol atmıştı. Bu maçta galibiyetten öte seyircinin gelmesinin yanı sıra, istemeden bir taktik oluşturmuştu Advocaat. Defansta kapandığın zaman Kjaer ve Skrtel, ön liberoda da Mehmet-Souza rakiplerine boş alan bırakmıyor, ne havadan ne de yerden şut çekmelerine izin vermiyorlardı. Tıpkı Şener ve Hasan Ali’nin kanat adamlarına orta yaptırmadığı gibi.

İşte bu taktik dışında Fenerbahçe ilk yarı Akhisar’da Manchester’in kendine oynadığı gibi rakibine karşı oynadı. Ve ister istemez rakip  sahada boş alan bulamadığı için bir tek Aatif’in becerisiyle pozisyon yakaladı ve Van Persie’nin boş kaleye dokunuşuyla golü buldu.

Ancak ikinci yarıda Akhisar, Fenerbahçe’nin üstüne gidince istemeden de olsa 3 gün önceki maç taktiği görünümüne giren, Sarı-Lacivertliler kendi sahasına kapanmış ve Akhisar’ın üstüne gelmesiyle rakibinin gol alanlarında, boşluklar bulmuştu.  Ve bu boşlukları kanat ve ofansif orta saha adamlarıyla az da olsa değerlendirmiş ve Aatif’la ikinci golü bulmuştu. Bu gol öncesi kontratakta Alper, Lens, Emenike üçlüsünün paslaşması ve Aatif’in mükemmel golü genç futbolculara ders verilecek nitelikteydi.

Gecenin en önemli görüntüsü de Fenerbahçe’nin üçüncü golüydü. Pardon Serdar Kesimal ve Fatih Öztürk’ün birlikte kendi kalelerine ‘Sen mi atacaksın, ben mi atacağım’ kararsızlığı sonucunda Fatih Öztürk’te karar kılmalarıydı. Her halde bu gol sadece Türkiye’de değil, hatta Avrupa’da bile değil, dünyada jenerikler arasına girecektir. Maç berabere giderken bu gol olsa, üzerine çok farklı söylentiler çıkartılırdı. İşte futbolun cilvesi. Kaleci olmak zor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021