• 4 Ocak 2017 Çarşamba 02:00
  • |
  • 4 Ocak 2017 Çarşamba 02:00

YAZAR

Engin Verel

Fenerbahçe'nin ilk yarı analizi

Paylaş

FB şampiyon olabilir mi? Avantajları, dezavantajları neler?

Şampiyonluk için Başakşehir'le evinde oynayacağı maç ve Beşiktaş ve G.Saray'la dış sahada oynayacağı maçlar çok önemli. Çünkü bugün F.Bahçe'nin üstünde 3 takım var. Ve F.Bahçe şampiyon olmak istiyorsa bu 3 takımı da yenmeli. Bunu benim gibi teknik heyet de biliyor. Eğer 'Üsteki 3 takım başka takımlara puan kaybeder ve biz onları geçeriz' diye düşünürlerse bu sadece yüzde 30 etkili olur. 6 puanlık maçlar olan üstündeki 3 takımı da yenerse F.Bahçe şampiyonluk yolunda yüzde 70 avantaj sağlar. 

ETKENLER ÇOK VAR!

F.Bahçe'nin dezavantajı, rakip sahada oynaması gibi görünebilir. Ancak şampiyonluğa oynayan takımların devre arası kadrolarının aksadıkları yerlere yapmış ve yapacak oldukları yeni transferler de önemlidir. Bunların şampiyon takımı belirleme açısından rolünün önemli olacağını düşünüyorum.Yeni gelen futbolcuların takıma adapte olup, verimli olmaları şampiyonluğa gidecek yolun en büyük virajlarını rahat ve çabuk geçirme açısından büyük etken olacaktır.

TECRÜBE ÖNEMLİDİR

F.Bahçe'nin bu yolda en büyük rakiplerinden ikisi G.Saray ve Beşiktaş'ın şampiyonluk tecrübesi var. Başakşehir'in ise takımdaşlık, arkadaşlık ve iyi yönetim avantajları bulunuyor. Bu yüzden işleri kolay değil. İlk yarıda F.Bahçe'nin umulmadık şekilde alt sıralarda yer alan takımlara puan kaybettiğini de gördük.   Neticeyi belirleyecek kişilerin, teknik heyet ve futbolcular olduğunu da burada vurgulamak isterim.

HERKES YANDI

F.Bahçe ligin ilk yarısı özelinde hakem mağduru oldu mu?

Hakemler eskiden daha çok skora etki eden bu hataları Anadolu takımlarının aleyhine yapardı, şimdi büyüklere de yapıyorlar.

Bugüne kadar futbolun içerisinde bir insan olarak, bir spor adamı olarak bu sezonun ilk yarısı olan 16 haftalık maratonda hakemlerimizin bu kadar hatalı bir lig serüveni yaşayıp, yaşattığına şahit olmadım. Genelde 3 büyüklerin dışındaki Anadolu takımlarının hakemler tarafından kıyıma uğradığını hep görürdük. Ne yazık ki bu sezon 3 büyükler de bu kıyım çemberinin içerisine alındılar. 

Tabii ki canı acıyanın ses çıkardığı Türk futbolunda, sessizler kaybederken sesini sert çıkartanların kayıpları diğerlerine nazaran daha az oluyor. Ancak nedeni bilinmez şekilde MHK'nın ligi dengelemesi açısından yapılan bariz hatalara saygı duymak imkansız.

ADVOCAAT GEÇ KALDI

F.Bahçe üç derbide kalesine şut attırmadı. Ama 4. sırada, nedeni nedir?

Sezonun başlamasına çok az kala yeni hoca Advocaat'ı getiren F.Bahçe, 5-6 hafta içerisinde hem içeride hem dışarıda kaybetmiş olduğu puanlar nedeniyle rakipleriyle aradaki farkı açmıştı. Antrenman eksikliği olan futbolcuları yardımcı antrenörler hazır duruma getirirken, Advocaat'ın da futbolcular üzerinde kurmuş olduğu disiplin her geçen gün hem yönetim bazında hem de futbolcular arasında saygıya dönüştü. Bu da F.Bahçe'nin saha içinde ve saha dışındaki başarısına yansımıştır. Hem takımdaşlık hem de arkadaşlık olarak takım üst düzeye yakın bir çizgiyi yakaladı.
Ancak kalesinde gol görmeyen hatta derbilerde rakibin 'Yok' denilecek kadar kaleye gelen şut pozisyonları ve derbi sonraları kaybedilen 1-2 maç sonunda rakipleri G.Saray üste çıkarken, Başakşehir ve Beşiktaş'ın F.Bahçe'den daha fazla puan kaybetmesiyle sonuçlanmıştır. İki takımla aradaki fark azalsa da F.Bahçe ilk yarıyı 4. bitirdi. 

KULÜBEDEN KATKI YOK

Kulübe yeterli katkı verecek güçte mi?

Yedeklerin F.Bahçe'de itici güç olarak ilk 11'i zorlayacak kalitede olduğunu birkaç sporcu dışında düşünmüyorum. Herhalde Advocaat da benim gibi düşünüyor olsa gerek ki; sezon başında 5-6 futbolcuya, "Bu takıma yakışmıyor" deyip, bugünlerde bu futbolcuları ya satıp ya da kiralık verilmesi için yönetime rapor etti. Kaleci Volkan, Kjaer ve ön liberolar Mehmet ve Souza'nın devamlılığı var. Oynadığı müddetçe takımın en iyisi ve yıldızlaşanı Lens'ti. Bundan dolayı Advocaat'ı tebrik ederim.

Fener için 3 kulvardan hangisi daha önemli?

Türkiye Kupası'nın üçüncü hedef olarak alınması, bu maçlara yedek ve genç kadrolarla çıkılması ne kadar doğruysa UEFA Kupası'nı da ciddiye alıp "Gidebildiği kadar gidilmeli" mantalitesiyle hareket etmeli. Devre arası yapılan ve yapılacak yeni transferlerle Avrupa’da yol alınmalıdır. Ve tabii ki Türkiye şampiyonluğuna da aynı değeri verip, sezon sonu başta Türkiye şampiyonluğu, sonrasında UEFA Kupası şampiyonluğunu alabilmesi düşüncesi için bir tek sözüm olur, o da "Neden olmasın!"

ASİSTTE LENS, GOLDE SOW!

F.Bahçe'nin sezonun ilk yarısında yıldızı kim?

Asist olarak Lens, gol ayağı olarak da Fenerbahçe'nin yıldızı Sow. Seyirciyi ve hocasını heyecanlandıran futbolcuların başında bu iki isim geliyor.

12. ADAM ÇOK ÖNEMLİ

F.Bahçe taraftarının ilk yarıdaki ilgisi yeterli miydi?

F.Bahçe’nin şampiyonluk yolunda en önemli üç maçından ikisi altı puanlık değer taşıyan G.Saray ve Beşiktaş maçlarıdır. Seyirci biraz kıpırdayıp çamurlu yollardan asfalta çıkan futbol takımını bu derbilerde yalnız bırakmadı. Ve 12. Adam olarak destek verdi. Bu alkışlanacak bir durum. Ancak diğer maçlarda nedense bu desteği göremedik. İkinci yarıda başarı için destek şart.

AÇIK DAHA KAPANMADI

Skrtel ile Kjaer tandemi, Avrupa'nın 5 büyük liginde oynar mı? Bu iki futbolcunun sağı ve solunda oynayan bekler yeterli mi?

Bu iki stoper, Avrupa'nın üst takımlarında oynayabilseydi, zaten bugün Fenerbahçe forması altında, Türkiye'de olmazlardı. Gökhan ve Caner'den sonra bu bölgeyi dolduran Şener ve Hasan Ali, bu giden futbolcuları fazla aratmasa da tam olarak Fenerbahçe teknik heyetinin "Biz bu açığı yüzde yüz doldurduk" diyeceklerini tahmin etmiyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Ocak 2022 Pazar

Zümrüd-ü Anka gelse...

20 Ocak 2022 Perşembe

Ağlanacak halinize...

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022