• 3 Kasım 2020 Salı 08:00
  • |
  • 3 Kasım 2020 Salı 08:00

YAZAR

Engin Verel

Fenerbahçe doğru yolda

Paylaş

Şampiyonluk adaylarının en başında olan Fenerbahçe, zorlu Antalya deplasmanına giderken bu maçı nasıl kazanacağının hesaplarını yapıyordu. Ancak son yıllarda bilhassa Ali Koç’un başkan olduğu günden bugüne Fenerbahçe’nin en iyi oynadığı maçlardan bir tanesini izledik dün akşam.

Hem taktik olarak hem de bireysel olarak eski ve yeni futbolcularla iyi bir takım hüviyeti çizen Fenerbahçe’de şanssızlık mı desek yoksa beceriksizlik mi desek onu bilemiyorum. Ancak bir takımın bir maçta 3 topu direkten dönüyorsa ‘buna ne deniri’ sizlere bırakıyorum.

Dedim ya uzun yıllardır Fenerbahçe’de bu kadar rakibin üstüne giden, ceza alanında en az 3-4 adamla gol arayan bir oyun anlayışını görememiştim. Gökhan ve Caner ofansif kanat oyuncusu olarak her ileri kaçtığında yapmış oldukları ortalarla kanat adamlarını ceza sahasına sokan Erol Hoca’nın taktiğiyle birçok gol pozisyonu buldular. Ancak buna rağmen bazen kafayla bazen ayakla kaçan golleri Fenerbahçe çok arar derken, hakemin vermiş olduğu ‘Acaba penaltı mı?’ pozisyonuyla galibiyeti yakalaması Fenerbahçe açısından olması gereken bir neticeydi.

Ön liberoda Gustavo’nun öne çıkan futbolu, Ozan’ın toplu ve topsuz alandaki gezici futbolu Fenerbahçe’ye canlılık verirken, Valencia, Samatta ve Pelkas’ın hareketli oyunu da rakibin disiplinini bozdu. Belki ikinci 45 dakika Antalyaspor 10 kişi kaldı ama Podolski’nin atmış olduğu golle Fenerbahçe defansının rakibin birkaç kere gelip de gol bulmasını Erol Hoca’nın düşünmesi lazım. kinci yarı 5 oyuncusunu değiştiren Erol Hoca’nın, yapılan transferlere az da olsa onlara şans vermesi, formayı adaletli dağıtmasının en güzel örneğiydi.

Son haftalarda çoğunlukla kurtarıcı olarak ön plana çıkan Altay’a dün akşam iş düşmezken, Podolski’nin attığı şık golde de yapacak bir şeyi yoktu.

Serdar ve Tisserand da her geçen gün anlaşan ikili olması, Fenerbahçe’nin savunması için umut verici.

Ancak Fenerbahçeli futbolcuların şunu da unutmaması lazım, bu kadar iyi, baskılı oynayıp, bu kadar yan toplarda etkili olup, gol pozisyonuna girilen bir maçta ‘Acaba’ ile gelen penaltı ile alınan galibiyet her zaman olmaz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Ocak 2022 Pazar

Zümrüd-ü Anka gelse...

20 Ocak 2022 Perşembe

Ağlanacak halinize...

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022