• 03 Kasım 2020 Salı 08:00
  • |
  • 03 Kasım 2020 Salı 08:00

YAZAR

Engin Verel

Fenerbahçe doğru yolda

Paylaş

Şampiyonluk adaylarının en başında olan Fenerbahçe, zorlu Antalya deplasmanına giderken bu maçı nasıl kazanacağının hesaplarını yapıyordu. Ancak son yıllarda bilhassa Ali Koç’un başkan olduğu günden bugüne Fenerbahçe’nin en iyi oynadığı maçlardan bir tanesini izledik dün akşam.

Hem taktik olarak hem de bireysel olarak eski ve yeni futbolcularla iyi bir takım hüviyeti çizen Fenerbahçe’de şanssızlık mı desek yoksa beceriksizlik mi desek onu bilemiyorum. Ancak bir takımın bir maçta 3 topu direkten dönüyorsa ‘buna ne deniri’ sizlere bırakıyorum.

Dedim ya uzun yıllardır Fenerbahçe’de bu kadar rakibin üstüne giden, ceza alanında en az 3-4 adamla gol arayan bir oyun anlayışını görememiştim. Gökhan ve Caner ofansif kanat oyuncusu olarak her ileri kaçtığında yapmış oldukları ortalarla kanat adamlarını ceza sahasına sokan Erol Hoca’nın taktiğiyle birçok gol pozisyonu buldular. Ancak buna rağmen bazen kafayla bazen ayakla kaçan golleri Fenerbahçe çok arar derken, hakemin vermiş olduğu ‘Acaba penaltı mı?’ pozisyonuyla galibiyeti yakalaması Fenerbahçe açısından olması gereken bir neticeydi.

Ön liberoda Gustavo’nun öne çıkan futbolu, Ozan’ın toplu ve topsuz alandaki gezici futbolu Fenerbahçe’ye canlılık verirken, Valencia, Samatta ve Pelkas’ın hareketli oyunu da rakibin disiplinini bozdu. Belki ikinci 45 dakika Antalyaspor 10 kişi kaldı ama Podolski’nin atmış olduğu golle Fenerbahçe defansının rakibin birkaç kere gelip de gol bulmasını Erol Hoca’nın düşünmesi lazım. kinci yarı 5 oyuncusunu değiştiren Erol Hoca’nın, yapılan transferlere az da olsa onlara şans vermesi, formayı adaletli dağıtmasının en güzel örneğiydi.

Son haftalarda çoğunlukla kurtarıcı olarak ön plana çıkan Altay’a dün akşam iş düşmezken, Podolski’nin attığı şık golde de yapacak bir şeyi yoktu.

Serdar ve Tisserand da her geçen gün anlaşan ikili olması, Fenerbahçe’nin savunması için umut verici.

Ancak Fenerbahçeli futbolcuların şunu da unutmaması lazım, bu kadar iyi, baskılı oynayıp, bu kadar yan toplarda etkili olup, gol pozisyonuna girilen bir maçta ‘Acaba’ ile gelen penaltı ile alınan galibiyet her zaman olmaz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2020 Pazartesi

2020'nin laneti!

22 Kasım 2020 Pazar

Seç beğen oynat

08 Kasım 2020 Pazar

İsabetsizler!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aşı bulundu

29.11.2020

Engin Verel

2020'nin laneti!

30.11.2020

Alen Markaryan

Bana bakan o muhteşem gecenin yakamozlarındayım

01.12.2020

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

Skora takılmadan

12.11.2020

Gürkan Ata

Hükmetme değil kazanma!

28.11.2020