• 6 Nisan 2017 Perşembe 02:00
  • |
  • 6 Nisan 2017 Perşembe 00:40

YAZAR

Engin Verel

Esnaf kan ağlıyor

Paylaş

Advocaat'ın, Kayserispor maçını bu kadar ciddiye almasını anlayışla karşılıyorum. Öyle ya ligde Fenerbahçe'ye 4 atmış bir Kayserispor var. Oyuncular hocanın maçı ciddiye almadığı düşüncesine kapılırsa kendileri de ipe un serebilir. Bu da Allah korusun Fenerbahçe için bir felakete yol açabilirdi. O yüzden de işin ne kadar ciddi olduğunu göstermek adına 'Sağlam bir 11' çıkarttı sahaya. Sanki ilk maçı 3-0 kazanmamış ve yüzde yüz galibiyete ihtiyacı varmış gibi disiplinliydi. Buraya kadar her şey güzel. 

Ancak 18 kişilik kadroya bakınca, Advocaat'ın bu ciddiyeti abarttığını söylemeliyim. Kulübede bir tane genç oyuncu yok. Fabiano, Van der Wiel, Neustadter, Ozan Tufan, Karavaiev, Volkan Şen, Emenike… Oysa ilk yarı işi bitirmiş, skoru 2-0 yapmışsın. Ne güzel gençlerin takıma ısınması için müthiş bir fırsat doğmuş. 

Peki ya Salih. Fenerbahçe'nin geleceği olarak gördüğümüz diğer gençler nerede? 

Yabancıya sınırlama getirmeyi savunurken, elimizdeki değerlere şans vermek için doğru yeri ve doğru zamanı

hesaplayamayan bir anlayışın sonu nereye varacak. 

Peki oyuncu değişikliği yaparken tapusu Fenerbahçe'de olan Roman Neustadter'i değil de muhtemelen sezon sonunda ülkesine dönecek olan Oleksandr Karavaiev'in tercih edilmesinin mesajı ne? Bir de Emenike konusu var. Adamı 59 gün sonra kulübeye alıp, daha sonra oyuna sokmamak onun zaten dip yapmış moralini iyice örselemekten başka ne işe yarayacak? Volkan'ı oynatmanın bir mantığı var. Hadi 'küstük, barıştık' mesajı verdin. Ozan'ı oynatmasan kim ne der ki? 
Fenerbahçe ne yazık ki hem sahada hem saha dışında planlı ve düzenli bir şekilde yönetilmiyor. Bunun sancısını da camia hep birlikte çekiyor. Sadece futbolcu ve taraftar değil, esnaf da kan ağlıyor. Eskiden Fenerbahçe'nin maçlarında stat çevresinde ve Kadıköy'de iş yapan yüzlerce esnaf ekmek yerdi. Şimdi onlar da sinek avlıyor. Stadın çevresinde sırf Fenerbahçe'nin hatırına yüksek kiralarla iş yeri tutan esnaf kepenk kapatmak tehlikesiyle karşı karşıya. 

Bu seneden geçti ama gelecek yıl için bu alafranga zihniyet terk edilmeli, planlı ve düzenli bir yapılanmaya gidilmeli. Yoksa herkes kan ağlamaya devam eder

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021