• 18 Eylül 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 18 Eylül 2016 Pazar 00:01

YAZAR

Engin Verel

Eren varsa derdin var!

Paylaş

Altyapı diye getirmişlerdi Riekerink’i ama iki kupa almış, yeni gelen futbolculara 'Hoş geldin, al formayı' dememişti. Ve dün akşam Rize maçında olduğu gibi formayı adaletli dağıtmıştı.

90 dakikanın 80 dakikası Galatasaray, rakibini sahasına kapatmış, tek kale oynar gibi, futbol sergilemişti. Genelde de defansta Chedjou ve Hakan ikilisi onların önündeki ön liberolar Selçuk ve Tolga’yı, defansın kanat adamları Sabri ve Carol dörtlemiş, orta sahada çoğalarak Rize’nin çıkmasına engel olmuşlardı.

Görüntü olarak her şey yolundaydı. Sneijder’in ortasına Eren Derdiyok sahalarımızda az görülen şıklıkta enfes bir röveşatayla ilk golü atarken, maçın sonlarındaki ikinci golüyle hem krallık yolunda 'Ben de varım' derken, seyircisini de rahatlatan adam oluyordu.

Eren’e ayrı bir paragraf açmam lazım. Eren sadece dün akşam goller atmadı, ileride hücum presini hem yaptı hem de arkadaşlarına yaptırarak oyuna ağırlığını koyan adam oldu. İnanın dün Rize stoperleri futbol yerine Eren’i dövmekten başka hiçbir şey yapmadılar. Hatta bu çocuk dava açsa, kazanırdı.

Maçın kahramanlarına gelirsek ara sıra oynar gibi yapan Rize'nin ataklarındaki gol ayaklarını Chedjou ve Hakan tecrübeli ve formda futbolcular olarak sahanın iyileri arasına adını yazdırdılar. Tolga’nın ön liberodaki çalışkanlığı, pas alıp verme trafiği mükemmeldi.

Sneijder’e gelirsek oyunu her yönüyle oynayan, kilit pasları atan adam olarak ön plana çıkıyor. Ancak yanındakiler Yasin ve Bruma gol pasını açacak hiçbir şey yapmadılar. Yasin-Sinan değişikliği çok geç alınmış bir karar olarak yapıldığından, bu dakikaya kadar Galatasaray 10.5 kişi oynadı diyebiliriz.

Gelelim Bruma’ya. Kumayı iyi. Bilekleri hareketli, çabuk ve süratli. Ancak futbol bu kadar güzel meziyetlere sahip olan bir kişiye o kadar topla oynama özgürlüğü vermez. Top ayağına geldiği zaman bireyselliği, göze hoş gelen görüntüler verebilir. Ancak bal yapmayan arı misali penaltının dışında göze batan bir hareketi yoktu.

Hakem Tolga Özkalfa’ya gelirsek, ilk yarıdaki Bruma pozisyonu penaltı değildi. Ancak Yasin’in ceza sahasında ayağına bastıkları pozisyon kesin penaltıydı.  

Eğer rakibinizde Eren gibi bir santrfor varsa, rakip takımın ve stoperlerin derdi vardır, bu böyle biline.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022