• 23 Ekim 2023 Pazartesi 07:00
  • |
  • 23 Ekim 2023 Pazartesi 07:00

YAZAR

Egolar, açlık ve kalite

Paylaş

Milli araların iyi gelmediği Fenerbahçe, namağlup Hatay karşısında 'nasıl oynayacak acaba?' diye merak ediyordum. Dakika 7'de usta Tadic, bir tilki gibi golü koklayan Szymanski'ye "Sen bu golü atarsın" dedi ve vurulması beceri isteyen bir top bıraktı. Polonyalı oyuncunun golü, kazandığı özgüvenin bir nişanesiydi.

O topa ayak sokmak kaliteli santraforların işidir. Szymanski'yi transfer ederken böylesine bir gol canavarına dönüşeceğini hayal etmiş miydi Fenerbahçe'nin transfer şubesi?

Hatay takımı sanki ligin ilk maçındaymış gibi, birbirini tanımayan bir ekip halindeymiş gibi oynuyordu. Fred, İsmail, Sebastian'ın merkezdeki presi, 37'lik Dzeko'nun desteğiyle öldürücü pres oluyor ve Hatay'ı bu hale düşürüyordu.

Golü artık kimin atacağı önemsizdi. Geçmiş yıllarda fileleri nadiren Sarsan Osayi, Ankaragücü maçındaki gibi yine kale önünde pusudaydı. Sonrasında bir penaltı verildi, iptal edildi... Burası ilginçti? Ama kaptan Dzeko attığı golle, "Penaltıya ihtiyacımız yok" dedi sanki.

İkinci yarının henüz başında ise Livakovic, güzel bir kurtarış yaptı. Hatayspor, devre arasında Trabzon maçındaki gibi bir konuşma mı yaşadı acaba?

İlk yarıda kaleyi göremeyen Hatayspor, ikinci yarıda sanki orijinal kıyafetlerini giyip kendini bulmuş gibiydi.

Barış Alper'den milli karşılaşmada yediği gol nedeniyle çok üstüne gittiler Livakovic'in... Yediği frikik golünde vuruş çok iyiydi, tribünler de ayakta alkışladı. Adımlamasını doğru hesaplasa Hırvat fi le bekçisi belki böylesine kötü bir gol de yemezdi. Kaleciler kötü gol yiyebilir ama özgüvenini, soğukkanlılığını kaybetmemeli. Livakovic'teki vasıflar, büyük takım kalecisinde olması gereken vasıflar. 46'da kurtardığı topu Altay çıkarabilir miydi pek emin değilim!

Kahveci İrfan, frikik golüyle arkadaşı Livakovic'in stresini azalttı, "Ben de bu takımın yıldızıyım" dedi.

Tepeden tırnağa kaliteli bir Fenerbahçe'yi izlemek taraftara uzun yıllar sonra nasip oldu. İsmail Kartal'ın böylesine büyük egoları yönetebilmesi ve böylesine aç bir takım yaratmasını takdir etmek gerek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

9 Aralık 2023 Cumartesi

Bu futbol yetmez

5 Aralık 2023 Salı

Derbi için moral oldu

1 Aralık 2023 Cuma

Hayal alemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Bravo Barış Alper Yılmaz

9.12.2023