• 3 Haziran 2023 Cumartesi 07:01
  • |
  • 3 Haziran 2023 Cumartesi 07:01

YAZAR

Düşün Fenerbahçe'nin yakasından!

Paylaş

20 yılda 13 kupa kaldıran Yıldırım'ı başarısız diye gönderdin, 5 yıldır ne bir kupa kazandın ne de vadettiğin ekonomik iyileşmeyi sağlayabildin. 16 yıldır şampiyonluğu yerli hocalar alırken, sen yabancıda ısrar ettin. Üstelik Divan Başkanı olan Uğur Dündar gibi siyasi bir figürle beraber tribünlere siyaset soktunuz. Statlarda sportif protesto olur ama siyasi protesto yapılması yanlıştır. F.Bahçe üst kimliktir. Bunu asla unutma.

Fenerbahçe, tam 9 yıldır ligin zirvesinde yok ve tarihinin en uzun şampiyonluk hasretini yaşıyor. Bunun son 5 yıldaki müsebbibi Ali Koç yönetimi ise sürekli bir yerleri düşman ilan edip, onlara saldırarak kendisini hedef olmaktan kurtarmaya çalışıyor. Suçlu bazen ezeli rakipler, bazen Trabzonspor, bazen siyasiler, bazen de hakemler oluyor. Ama nedense kendisi hep 'Sütten çıkmış ak kaşık' pozisyonunda kalıyor, umut tacirliği yaparak taraftarı avutuyor. En son 17 Kasım 2021'de, "Fenerbahçe taraftarına sesleniyorum. Biz şam-pi-yon o-la-ca-ğız. Bunu yazın kafanıza" diyen Ali Koç, bir sezonu daha hüsranla tamamladı. Fenerbahçe'nin efsane kaptanı Engin Verel de Ali Koç'un hatalarını sıralayıp, istifa çağrısı yaptı. şte o çağrı yazısı:

MİRASI TÜKETTİNİZ

"Sayın Ali Koç saygın ve başarılı bir iş insanı olabilirsin ama kulüp başkanı olarak camianın beklentilerine cevap veremedin. Bence başarısızlığını görüp, anlayıp, taraftarın 'stifa' çağrısına kulak vermelisin. Başarısız olduğunda bunu kabullenmek ve daha fazla camiaya zarar vermeden nöbeti devretme zamanı geldi de geçiyor. 'Ben gidersem, Fenerbahçe mahvolur, batar, biter' moduna asla girme. Çünkü bundan daha kötüsü olmaz, olamaz. 116 yıllık camiada vazgeçilmez olduğunu düşünen nicelerinin boşluğunun doldurulduğunu hepimiz biliyoruz. 20 yılda 6'sı şampiyonluk olmak üzere tam 13 kupa kazanan Aziz Yıldırım'ı hem sportif hem de ekonomik olarak başarısız göstererek o koltuğa oturan siz, 5 yıldır sıfır kupayla kendinizi başarılı buluyor musunuz? Başarısızlığını kabul edip, bırakman için daha ne olmasını bekliyorsun!

HANİ ŞAHLANIŞ!

3 Haziran 2018'de başkan seçildiğinde "Bizim tek bir projemiz var, Fenerbahçe'yi şahlandırarak yeniden ait olduğu yere, yani zirveye taşımak" demiştiniz. 5 yıldır Fenerbahçe'nin hali ortada. Eğer 'şahlanış ve ait olduğu yere taşıma' misyonunuz buysa, yeter artık. Fenerbahçeli'nin sabrı tükenmiştir ve artık değişim kaçınılmazdır. Adınızının, Fenerbahçe tarihine 'en uzun süre şampiyon olamamış başkan' diye yazıldığının farkında mısınız? 9 yıldır bu büyük coşkuyu yaşamaya hasret Fenerbahçe taraftarlarının Sarı-Lacivertli formayla, Galatasaray'ın şampiyonluk kutlamalarına katılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Ben iki camianın da formasını giymiş biriyim ama Fenerbahçe taraftarının bu duruma düşürülmesini kabul edemiyorum.

SİYASET DİVANI GİBİ

Yapılan yanlışlar ne yazık ki sadece sportif değil. Her dilden, her dinden, her mezhepten, Müslüman ya da gayrimüslim herkesin takımıdır Fenerbahçe. Milyonlarca taraftarı arasında birçok ırktan, dilden, dinden, siyasi görüşten insan vardır. Böyle bir camianın Divan Başkanlığı'nı Uğur Dündar'ın yapması da doğru değildir. Eğer Divan Başkanlığı yapacaksa siyasi kimliğini bir yana bırakmalıdır. Fenerbahçe Divan Başkanı titriyle televizyonlara çıkıp, bir siyasi görüşün bayraktarlığını yapamaz. Yaparsa kulübe telafi si imkansız zararlar verir. Fenerbahçe'nin bir takım siyasi ihtiraslara alet edilmesi şeklinde anlaşılabilecek bu tutum ve davranışlar çok yanlıştır. Asla kabul edilemez.

BU NASIL TEPKİ!

Bu manzaradan cesaret alan bir grubun seçim arifesinde Fenerbahçe tribünlerinde "Hükümet istifa" diye bağırması da asla kabul edilemez. Ama diyelim ki taraftarı kontrol edemediniz ve böyle bir eylem gerçekleşti. Fenerbahçe Başkanı olarak size düşen hemen açıklama yapmak ve bu tribünlerdeki eylemlerin yanlış olduğunu haykırmaktır. Ama siz ne yaptınız? "Protesto taraftarın demokratik hakkıdır. Hükümetle, devlet aynı şey değildir" gibi bu eylemleri destekleme şeklinde yorumlanabilecek açıklamalar yaptınız. Evet statlarda protesto olur ama bu protestolar sportiftir. Kulübü yöneten kişilere, hocalara, futbolculara karşı olur. Statlarda siyasi protesto olursa yanlış olur, bunu destekleyen bir yaklaşım ise daha da büyük yanlış olur

TAHAMMÜL YOK

Bir konuda hakkını teslim etmeliyim. Ekonomik olarak kulübe büyük desteklerin oldu. Ama verdiğin parayı çar-çur ettikten sonra hiçbir anlamı yok. Her seferinde yap-boz oyununa çevirdiğin futbol branşında sağladığın kaynaklar boşa gitti. Şunu da hatırlatmak isterim ki Fenerbahçe gibi bir kulüp sponsorsuz kalmaz. Ali olmazsa, Veli olur. Galatasaray'ın sponsor gelirleri Fenerbahçe'den az değil. Sırf 'Ben para veriyorum' diye Fenerbahçe'yi kimse bu hüsrana mahkum edemez. şin özü; bir değişim ve yenilenmenin vakti geldi de geçiyor bile. Hiç kimsenin bu duruma tahammülü kalmadı bilesiniz.

TRİBÜNDEN İZLEYİN

Birkaç sözüm de Jesus'a. Şampiyonluğu kaybettiği Antalya maçından sonra diyor ki, "Benim çalıştığım liglerde kupa şampiyonluğu da lige eşdeğerdir." Eminim spor camiasını güldürmek için daha yaratıcı bir espri bulamazdı! 36 haftalık maç maratonunda elde edilen başarıyla 5 maçta elde edilen başarıyı bir tutmak için de başarısızlığa kılıf bulmakta 'Jesus' kadar marifetli olmak gerekir. Üstelik oynadığı takımlar arasında ilk 10'da olan bir takım yok. Elediği takımlar stanbulspor, Rizespor, Kayseri ve Sivasspor. ilk 10'da yer alan tek takım fi naldeki rakibin Başakşehir. Onu da yeneceğin meçhul. Yarın da Galatasaray'ın kupayı kaldırmasını yerinde izleyeceksin. zlerken şunu düşün ki bu Fenerbahçe'nin G.Saray'dan tek eksiği sen ve yöneticilerinin varlığıdır. ki takımın kadrosundaki futbolcuların formasını değiştir, Galatasaray yine şampiyon olur. Yine kupayı kaldırır. Hocayı da seni de hiç kimse sevmiyor."

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Aralık 2023 Cuma

Hayal alemi!

30 Kasım 2023 Perşembe

1 puana üzülmeli

19 Kasım 2023 Pazar

Lucescu ve Kuntz neler çekti!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

Hayal alemi!

1.12.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023