• 25 Eylül 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 25 Eylül 2016 Pazar 00:01

YAZAR

Engin Verel

Dostluk kazandı

Paylaş

Bundan 5 yıl önce (Çirkin insanların Türk futbolunu rezil günler) yaşananları kaleme alarak dün akşam başkanların, yöneticilerin, futbolcuların (bazıları hariç) ve her iki takımın seyircinin çizmiş olduğu 'sevgi ve saygı kardeşliği' tablosunu lekelemek istemiyorum.

Maçın favorisi olarak görünen Beşiktaş topla Galatasaray’ın üstüne gidip rakibini orta alanda pres altına alıp, 10 kişi defans yapma taktiğine zorlasa da nedense ilk 45 dakika rakip kalede bir tek gol pozisyonu göremedi. Gökhan’ın daha hala Beşiktaş formasına ısınamaması, Caner’in Fenerbahçe’deki agresifliğini bırakmaması, Gökhan İnler ve Atiba’nın ön libero olarak defansif ve ofansif futbolunda fazla yaratıcı olamamaları, Quaresma’nın tribüne oynaması, Cenk’in hakemi kandırma hareketlerinin kendisine hiç yakışmadığını anlamaması sonucunda tabii ki Beşiktaş ilk yarı boyunca Muslera’yı zorlamayacaktı. Hele hele Olcay’ı sadece Bruma’nın önünü kesmek için sağda oynatması, nitekim son dakikalarda Quaresma ile yer değiştiğinde Bruma'nın tek başına iki ön, iki arka defans oyuncularını sıraya dizerek attığı gol belki de iyi oynuyor görünen Beşiktaş’ın taktiksel hatalarıydı.

Sneijder’in kornerinde Fabri’nin şanssızlığı dışında ayrıca Caner’in ikinci direkte olması gerekirken, Sneijder’in 15 metre önünde olmasını anlamak mümkün değildi.

Altyapı hocası diye alınan Riekerink, takımını bozmamış, akıllı dolu defans anlayışıyla Beşiktaş’ı durdururken Tolga, Sneijder, Bruma üçlüsüyle rakibinin kontrataklarla zorlamış ve ilk yarı istediğini almıştı.

Şenol Güneş ilk başta yapması gereken doğruyu ikinci yarıda bulmuş, sahada olup da olmayan gibi görülen Oğuzhan ve Olcay’ı çıkartarak yerlerine Aboubakar ve Talisca’yı almıştı. Cenk ise hakemle oynamayı değil, gerçek bir golcü oluşumunu göstermeye başlamıştı.

Nitekim bu değişiklikler Beşiktaş açısından pozitif görüntüler vermiş ve Galatasaray defansta Chedjou’nun, Marcelo’yu seyredişinde Kartallar ilk golünü bulmuştu.

Artık Beşiktaş beraberliği yakalamak için pençesini her kanatta, her alanda gösteriyor ve Galatasaray orta sahasıyla defansını çökertiyordu. Gerçek Beşiktaş’ı görmeye başlarken Cenk’in aşırtma vuruşunda defan da Muslera da topu kalede şaşkınlık içinde gördü. Artık ev sahibi beraberliği yakalamış, galibiyet için konuk Galatasaray’ın üstüne bindirme yapıyordu. Eğer Cenk’in kafası hemen sonrasındaki Talisca’nın sert plasesini Muslera kurtarmasaydı, Galatasaray 2-0 galibiyetten bırakın 3 puanı, 1 puanı bile alamadan evine dönerdi.

Son uzatmalarda bir dakika içerisinde Josue’nin ve arkasından hemen Quaresma’nın pozisyonları sadece seyirciyi heyecanlandırmış ama skoru değiştirmemişti.

İkinci yarı Galatasaray’da Riekerink, ilk yarıdaki akıllı taktiğini nedense Şenol Güneş’in iki klas ayağı değiştirdiğinde tecrübesizliğinin kurbanı olmuştu. Bu iki futbolcuya karşı tedbir almayınca, son anda mağlubiyetten kurtulmasına rağmen pahalıya ödedi.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022