• 9 Ocak 2023 Pazartesi 07:00
  • |
  • 9 Ocak 2023 Pazartesi 07:00

YAZAR

Doğruları yapan kazandı

Paylaş

Maç öncesi yazımızda Fenerbahçe'nin en çok gol atan, Galatasaray'ın ise en az gol yiyen takımı olduğunu vurgulamıştık. Ancak çok gol atan takım olmak, defansının iyi olduğu anlamına gelmiyor. Galatasaray'ın da az gol yemesinin, forvetinin kötü olması anlamına gelmediği gibi.

Nitekim dünkü maçta ilk yarı boyunca çoğunlukla Fenerbahçe'nin orta saha eksikliği ve defans hatalarında, Galatasaray'ın ise ofsayttan attığı iki golün yanında, Fenerbahçe'den daha fazla girdiği gol pozisyonunu ve attığı golü dikkate alırsak, tablo daha net anlaşılır.

Galatasaray ofsayt konusunda biraz daha dikkatli olsaydı ilk yarı çok daha avantajlı bir skor bulabilirdi.

Şimdi Fenerbahçe'nin hocası çok kaliteli olabilir, hatta genç Okan'dan daha tecrübeli de olabilir ancak tecrübe değil dersine iyi çalışanlar genellikle maçta doğru işleri yaptıran taraftır.

Defansın kanattaki eksikliğini bilen Okan Hoca, rakibinin en kuvvetli tarafı olan sağ ve soldaki Osayi ile Ferdi'yi bazen 2, bazen 3 kişiyle kademeli şekilde durdurdu. Bu onun dersine ne kadar iyi çalıştığının en güzel örneğiydi.

Fenerbahçe ilk yarıda sadece bir defa Osayi ile çizgiye inebildi onda da Muslera çok başarılı oldu, yoksa gol olabilirdi.

Ama bu Fenerbahçe'nin eksiklerinin üstünü kapatmaz. Enteresan olan da Oliveira'nın golünde kafayla asisti yapan Osayi idi. Fenerbahçe'nin temel sorunu Mertens gibi bir adamının olmaması. Boyu küçük ama yaptığı işler büyük. Kanatlar kilitlendiği zaman, ortadan çözüm üretecek adamın yok. Bu takıma bir sürü oyuncu alındı ama hala aklı başında bir stoper ve Alex misali oyun kurucu alınmadı. Hocanın aslında bunu yapabilecek bir çevresi ve ismi var ama... Bu 'ama'yı daha sonra sizlere açıklarım.

İkinci yarının ilk bölümünde bu tabloda yine bir değişiklik yoktu. Ve Jesus da işin böyle gitmeyeceğini nihayet anlayıp, oyuncu değişikliğine gitti. rfan Can'ın girmesiyle Fenerbahçe hücumda daha iyi top kullanmaya başlasa da Okan Buruk karşı hamleleriyle Jesus'a 'Şah' dedi. IcardiKerem işbirliği ile gelen ikinci golden sonra Fenerbahçe'nin 'Pes' etmekten başka çaresi kalmamıştı. Sonrası malum... rfan Can'ın orta sahada gördüğü gereksiz kırmızı, kulübeden sahaya müdahaleler... Bildik nahoş sahneler...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Aralık 2023 Salı

Derbi için moral oldu

1 Aralık 2023 Cuma

Hayal alemi!

30 Kasım 2023 Perşembe

1 puana üzülmeli

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Derbi için moral oldu

5.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023