• 7 Ekim 2016 Cuma 00:01
  • |
  • 7 Ekim 2016 Cuma 00:01

YAZAR

Engin Verel

Doğru isimlerle doğru kadro olursa!

Paylaş

Milli Takımımızın başında 129. maçına çıkan Fatih Terim,  son dört resmi maçında sadece bir gol atıp, galibiyetle tanışamayan Ukrayna'ya karşı oynanan üç müsabakayı da kazanmıştı. Maç öncesi malum konu hakkında konuşmayan, yazmayan, yorum yapmayan, laf taşımayan kalmamıştı. Hatta sosyal medyada birbirlerine gönderme yapan kardeşler, çocuklar bile gündeme kendilerini oturtmuştu.

Ve dün akşam herkes susacak artık konuşma vakti Fatih Terim'in Ay-Yıldızlı aslanlarına gelmişti. Onlar herkese sahada cevap vereceklerdi.

İşte bu görüntüler içerisinde maç başlamış ancak beklentimiz ve ümit ettiğimiz görüntüler içerisinde olmayan Milli Takımımız ilk yarım saat boyunca bizim yapmamız gerekenleri rakip Ukrayna yapıyor ve bizlere futbol dersi veriyordu. Nedense bizim aslanlarımız da! film seyreder gibi rakibi seyrediyor ve sonucunda Ömer'in yapmış olduğu penaltıyı Yarmolenko gole çeviriyor hemen üç dakika sonra da aynı futbolcu Kravets'e ikinci golü attıran adam oluyordu. Hatta 41. dakikada Kravets altı pastan topu kuşlara atmasaydı o zaman biz daha ilk yarı bitmeden sahaya havlu atardık.
Şimdi gelelim; son 15 dakika dışında kendi hatalarımıza… Birincisi; uzun zamandır Ömer ve Hakan Balta ikilisini yan yana oynamamasından dolayı alan savunmasındaki timeng ayarlayamamaları sonucunda rakibe verdiğimiz pozisyonlar neden oldu? Şener ve Caner'in bu zaman sürecinde kendi futbolcularını değil, rakip futbolcunun oyunun kabul edip, onları durdurma çabalarının yetersiz oluşu… Ve en önemli faktörlerden bir tanesi de bir maç öncesi stoperde harikalar yaratan Mehmet Topal'ın ligde 9. sıraya oturan ve başarısız maçlar çıkaran F.Bahçe'de Ozan'la birlikte iki ön libero olarak oyuna sıfır katkılarıydı. Kanatlardaki Emre ve Hakan'ın hareketsiz futboluna Cenk ve Enes de katılınca, rakip beklemediği bir Milli Takım'ın karşısında istediği gibi top çevirip, oyunu idare eden hem orta alandan hem de kanatlardan üstümüze gelip, bize zor anlar yaşatan görüntüyü verdiler.  Ne olduysa ilk yarının son 10 dakikası kanattaki Emre Mor'la birlikte, Hakan-Cenk-Enes üçlüsüne Ozan da katılınca oyun dengelenmiş ve bir gol bize ikinci yarı için ümit verecekken, yine geçen maçta olduğu gibi ilk yarı uzatmalarında Çalhanoğlu bu sefer frikikten değil, kornerden yapmış olduğu ortayla Ozan'ın kafa golü hem futbolcularımızı hem de seyircimizi yeniden ümitli bir şekilde soyunma odasına gönderdi.

Nitekim ikinci yarı başında Hakan'ı çıkartıp Mehmet'i Ömer'le çift stopere çekip, gününde olmayan Enes'in yerine Tolga'yı da Mehmet'in yerine ön liberoya monte etti. Oyunu dengeleyen Millilerimiz, defanstan çıkan Caner'in ortaları rakibi zor durumda bırakırken, Emre Mor'un bireysel futbolcu kimliğiyle yaratmış olduğu faullerle golü arayışımıza Hakan'ın da klas futbolu eklendiğinde son yarım saat oyun hakimiyeti elimizde maçı kazanmayı isteyen taraf da biz olurken, Cenk'in akıl dolu penaltıyı almasıyla beraberliği yakalarken, Alman hakeme de bir teşekkür borçlu olduğumuzu unutmamak gerekir. Sahanın en iyilerinden Caner ve Emre'nin bu kadar agresif oluşunu anlamak mümkün değil. Genç Emre'nin hakemle bu kadar oynaması ve itiraz etmesi yarınlar için yükselişine 'dur' diyecek olgular olabilir.

Futbolda yenemiyorsa, yenilmemek de bir başarıdır. Ancak doğru isimlerle çıkarılan kadro, futbolcuların başarılı olduğu mevkide verilmesi yarınlar için bize umut olacaktır. Bunun da en güzel örneğini son yarım saatte gördük.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021