• 3 Şubat 2018 Cumartesi 23:54
  • |
  • 3 Şubat 2018 Cumartesi 23:54

YAZAR

Engin Verel

Direkler etkilenmez!..

Paylaş

3-4 gün önce Aykut Kocaman kupa maçı sonrası, ‘Bu hakemlerle şampiyonluk zor’ demişti. Bu laflar Mete Kalkavan’a epeyce etki etmiş. İnsanın doğasında var; canlılar söylemlerden etkilenir ama direkler söylemlerden etkilenmez! Gelelim maça. Aykut Kocaman, Trabzon maçının ardından yine sürpriz bir kadroyla haftaya başladı. Taraftarların ısrarla ilk 11’de görmek istediği Valbuena uzun bir aradan sonra formasına kavuştu. Hasan Ali sol beke geçti.

G.Birliği’nde ise Ümit Özat, F.Bahçe’nin maçların ilk yarılarında yaptığı baskıyı kırmak için sahaya 5 savunmacıyla dizildi. Bu savunmaya 2 de çapa ekledi. İleri uçta ise 3 hızlı futbolcuyla kontratağa çıkmayı amaçladı.

F.Bahçe ilk yarıda topu ayağında tutarak önde baskılı oynadı. 20 dakikada iki topu direkten döndü. İlk devrede topla oynamada %67’ye, %33’lük üstünlük kuran F.Bahçe, rakibinin tuzağına 45’te düştü. 3 pasla hızlı çıkan G.Birliği, Dirar ile Volkan’ın ortak hatasıyla ilk yarıyı önde kapattı. İlk devrede F.Bahçe’den Josef ve Oğuz Kağan’ın performansını beğendim. Oyunun iki tarafını  da iyi oynadılar. G.Birliği savunması Dirar ve Valbuena’yı iyi kontrol etti ancak Hasan Ali ve Isla’nın bindirmelerine çözüm bulamadı. G.Birliği’nin dün ilk yarıda gol yememesi hem F.Bahçeli futbolcuların beceriksizliği hem de Kırmızı-Siyahlılar’ın şansının yanında olmasından kaynaklıydı. 

İkinci yarının ilk dakikasında Alper, ilk devrede direkten dönen pozisyonun öcünü aldı. Sarı-Lacivertliler bu golle ilk 45’te kaçırdığı pozisyonların acısını çıkardı. 61’de de Valbuena’nın mükemmel pasında Dirar hatasını telafi etti ve takımını öne geçirdi. Bu andan sonra Aykut Kocaman’ın hastalığı devreye girdi ve 2-1’i korumaya yönelik takımını her hafta olduğu gibi bir kez daha- geriye çekti. Ardından Kocaman’ın sezon başından beri isyan ettiği ‘Bireysel hata’ bu karşılaşmada ikinci kez gerçekleşti.

45’te Dirar ve Volkan’ın anlaşmazlığıyla geriye düşen Fener, bu sefer 69’da Mehmet Topal’ın, Milinkovic’e yaptığı asistle G.Birliği’ne yakalandı. F.Bahçe’de bu kadar bireysel hata olmasının tek bir sebebi var; futbolcuların kalitesiz olması. İki hafta önceki yazımda ‘Fener pamuk ipliğine bağlı’ demiştim. Son iki haftada kaybedilen 4 puan, beni haklı çıkardı.

Acaba Aykut Kocaman bu sefer de kaybedilen 2 puanı ‘Bu direklerle işimiz zor’ diye mi açıklayacak?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021