• 21 Kasım 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 20 Kasım 2016 Pazar 23:31

YAZAR

Engin Verel

Derbiler starlarla kazanılır

Paylaş

Derbi öncesi iki tarafın teknik heyeti yöneticileri ve başkanları kendi açılarından bu maçın önemini vurgulamışlardı.
Gerçekçi olursak 17 yıldır Kadıköy’de Fenerbahçe’yi yenemeyen Galatasaray’ın bir kez daha yenemeyeceği, iki takımın ilk 11’lerine ve yedeklerini analiz ettiğimizde görebiliyorduk.

 Maçın hemen başında oyuna hızlı başlayan ev sahibi Fenerbahçe, Sow’un ofsayt olmasına rağmen yapmış olduğu muhteşem ortada Volkan topun gelişine vursa daha oyunun başında Fenerbahçe golü bulacak belki de bu gol Kasım aylarındaki farklı galibiyetin müjdesini verecekti. Ancak topu stop edip, vurmayı düşünmesi Hakan’ın müdahale edip, kornere atmasına fırsat verdi.

İlk 15 dakika Fenerbahçe’nin baskılı oyununa karşın rakip kalede gol pozisyonu bulamaması ve ilk yarım saatte oyunu dengeleyen Galatasaray’ın ise yalandan top gezdirmesine karşın Fenerbahçe’de hem ofansif hem defansif kanat ayakları istenilen pozisyonları bir türlü ileriye taşıyamıyor ve golcü Van Persie’yle topu buluşturamıyorlardı.

Van Persie’nin duran toptan orta şut karışımı sert plasesi Fenerbahçe seyircisini heyecanlandırırken, güzel de gol pozisyonu olabileceğini düşündüğümüz stresi yüksek bu derbide ilk yarının son dakikasına kadar bizleri heyecanlandıracak hiçbir pozisyon görememiştik. Taa ki 45. dakikaya kadar.  Alper’in süper ara pasına Şener’in aynı güzellikte topu Van Persie’ye çıkarması ve Hollandalı’nın da “Ben boşuna Van Persie değilim” diyen klas vuruşuyla Fenerbahçe soyunma odasına önde giriyordu.

İkinci yarı da tıpkı ilk yarı gibi yine  Sow ortasını yapıyor, bu sefer Volkan şutunu çekiyor ama top Sabri’ye çarparak kornere gidiyordu. Bu pozisyon ikinci gol olarak ağlara gitmezken, hemen sonrasındaki Souza’nın kafası da direği sıyırıyordu. Artık Fenerbahçe gününde olmayan ama sarı kart görmekte rekor kıran ve Galatasaray’da orta saha çökmüş, gol ayakları umudunu yitirmişti. Fenerbahçe ise Souza’nın orta sahadaki liderliğinde oyuna ağırlığını koyup, Volkan ve Alper’le rakibini abandone etmeye başlamıştı.

Ve nitekim Serdar Aziz’in ileriye çıkan Souza’yı ceza sahasında düşürmesiyle kazanılan penaltıyı Souza’dan sonra gecenin ikinci adamı Van Persie ikinci golü atarken, hem Fenerbahçe’ye çok önemli 3 puan kazandırıyor hem de “Derbiler benim gibi starlarla kazanılır" mesajını veriyordu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021