• 12 Eylül 2016 Pazartesi 01:00
  • |
  • 12 Eylül 2016 Pazartesi 01:00

YAZAR

Engin Verel

Demek ki sevgi ve saygıyla olmuyormuş

Paylaş

İstanbul'daki ilk iki maçından 1 puan alan Fenerbahçe, üçüncü maçında kendi evinde Bursa'yı ağırlıyordu. Maç öncesi takım kaptanı Volkan Demirel'in FBTV'deki açıklamasını gazetede okudum. Pereira'ya gönderme yapıp, sezon başı iyi çalışamadıklarını, Advocaat'ın geldiği ilk günden beri gülüyor oluşundan ve futbolcuların kendisini sevdiğinden bahsedip, başarının sevgi ve saygı ile başlayacağını söylüyor.
Bir takım kaptanının, Pereira'nın yüzüne söylenmesi gereken lafları, hocanın arkasından konuşmasını açıkça kendisine yakıştıramadım.
İlk maç olan Başakşehir'de Mehmet Topal’ın evindeki ikinci maçta Kjaer'in kırmızı kart görüp, dün akşam oynamamaları tabii ki Fenerbahçe'nin bilhassa ilk yarıdaki kötü futbolunun nedenlerinin başında geldiğini görmemek için kör olmak gerekir.
Advocaat'ın isteğiyle alınan tek futbolcu olan Lens'in sağ kanatta ve Volkan'ın sol kanatta oynayarak iki golcü Van Persie ve Emenike kulübede otururken, Sow'un bu mevkide oynatılması ne kadar tuhafıma gittiyse, orta sahada gözden çıkartılan Souza ve bu sene istenen futboldan uzak olan Alper ve Ozan'ın orta alanda Bursaspor karşısında Fenerbahçe'nin oyuna ağırlığını koyamayan adamların başında geldiğini vurgulamak gerekir.
Şimdi gelelim defansa. Skertel'in dışında bedava alınan Van der Wiel kanadından John'un yaptığı ortada tecrübeli bir oyuncu olması gereken Skertel gibi, Neustadter'in arasından pigme benzetmesi yapabileceğimiz Batalla'nın muhteşem kafa golünde adama "Bu iki stoperi çok aradınız mı?" diye sorarlar.
Bursaspor, Kadıköy'e gelirken ligin zayıf takımlarından biri görünümü vermiş, ve yaralı Fenerbahçe’nin bu maçta farklı bir galibiyetle seyircisiyle barışacağı olgusu gündeme gelmişti. Ancak gelin görün ki bırakın ilk 11’i yedek kadrosunda bile 3 milli futbolcu ve iki de dünya yıldızı oturan bu takım, rakip kaleye ilk tehlikeyi 42. Dakikada Volkan'ın çapraz şutunda bulmuş, kaleci Harun da bu topu kurtarmıştı.
"Zayıf Bursaspor" dedim ilk yarıda presi yapan 4 adamla rakibin üzerine giden, defansta iyi kapanıp, ofansta iyi açılan bir takım görüntüsü veren bu takımı ve hocası Hamza Hamzaoğlu'nu tebrik ederim.
İkinci yarıya soyunma odasından futbolcular birbirine sarılıp, sevgi ve saygılarını karşılıklı sunup çıkmış olsalar gerek ki, daha canlı daha istekli bir futbol sergilediler. Ancak 63 ve 66 dakikalar Fenerbahçe açısından kırılma noktasıydı. Volkan’ın şutu direkten dönüyor, yine Volkan’ın boş kaleye vurduğu topu çizgi üzerinden Aziz Behic çıkartıyordu. İşte bundan sonra olmak ya da olmamak mücadelesi vardı. Sahada inanılmaz bir mücadele veren Yeşil-Beyazlılar Fenerbahçe'ye üçüncü haftanın sonunda, tarihinde ilk defa galibiyet alamama acısını tattırdılar. Ve ligde sondan üçüncü sıraya oturttular. Bu görüntüyü ben 60 yaşında hiç görmedim.
Sevgili Volkan maçtan önce "Sezon öncesi kampı iyi geçmedi" diyerek Pereira'yı eleştirmiş, takım arkadaşlarının milli arada bu açığı kapattığını söylemişti. Eğer bu açık böyle kapatılıyorsa, vay Fenerbahçe'nin haline.
"Başarı sevgi ve saygıyla gelir" diyorsun. Her halde bu neticeden sonra Fenerbahçe'de sevgi ve saygının olmadığını inşallah sen de bizim gibi görmüşsündür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022