• 5 Kasım 2016 Cumartesi 02:00
  • |
  • 5 Kasım 2016 Cumartesi 02:00

YAZAR

Engin Verel

Dalgın Riekerink Bey!

Paylaş

Başakşehir, Arena'ya lider gitti. 9 haftada elde ettiği başarı ve deplasman istikrarı bunun bir tesadüf olmadığını zaten gösteriyordu. Bu tablo Galatasaray için maçın zor geçeceğinin deliliydi. Ama açıkçası başlarda Abdullah Avcı’nın öğrencilerinde, daha önceki performanslarından uzak bir görüntü izledik. Galatasaray isminin getirdiği psikolojik baskıyı hissettikleri için, alışılmış sistemlerini uygulamakta sıkıntı çektiler. İşin ilginç yanı en çok pas hatası yapan Başakşehir'in en tecrübeli oyuncularından biri olan Emre Belözoğlu'ydu. Onun aksattığı pas trafiği bütün takımı etkiledi.

Galatasaray, iştahlıydı, istekliydi ve rakibin ürkekliğinden de yararlanarak oyuna ağırlığını koymaya başladı.

Başakşehir'in, Bruma üzerinde kurduğu baskıyı Sinan ve Sneijder’i devreye sokarak aşmaya çalışan Riekerink bu planında da başarılı oldu. Sinan'ın sağdan geliştirdiği ataklardan birinde de kazanılan faulle, gol geldi. Burada Sinan'a kafa vurduran Başakşehir savunması da lidere yakışmayacak disiplinsizlik ve dağınıklık içindeydi.

Sonra "Korkunun ecele faydası olmadığını" gören Başakşehir, kendisi gibi oynamaya başladı. Attıkları golde de muhteşem bir pas trafiği ve organizasyon vardı.

Galatasaray öndeyken skoru tutabilseydi, Başakşehir'in umutsuzluğa düşmesi ve daha çok hata yapma olasılığı vardı. Ama tam tersi oldu. Erken gelen beraberlik golü Başakşehir'i cesaretlendirdi, kazanma inancını güçlendirdi. Bu moral ikinci yarıda rüzgarın Galatasaray aleyhine dönmesinin temel sebebiydi.

Son haftalarda gol kısırlığı çeken Eren Derdiyok’un, ilk 5 hafta derdi yoktu ama yavaş yavaş derdi olmaya başladı.
Riekerink Bey’in Chedjou ve Serdar Aziz gibi iki stoperine şans vermemesi de büyük gafletti. Başakşehir'in iki golü de kafayla atması, dalgın Riekerink Bey'in dersine iyi çalışmadığının ve tehlikeyi göremediğinin işaretiydi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021