• 16 Eylül 2016 Cuma 00:01
  • |
  • 16 Eylül 2016 Cuma 00:01

YAZAR

Engin Verel

Çok Zor ya!

Paylaş

Bu kura çekilmeden önce Zorya ismini hiç duydunuz mu? Ben şahsen duymamıştım. Dörtlü grubu kafamızda bir sıralamaya tabi tuttuğumuzda, ilk sıraya M.United'ı, en sonuna da Zorya'yı koymuştuk. Zorya'yı, Ukrayna Süper Ligi’nde Shakhtar Donetsk ve Dinamo Kiev’den sonra lig üçüncüsü olarak görüyoruz. Ne enteresandır ki, koskocaman Fenerbahçe de Türkiye Süper Ligi'nin sondan üçüncüsü olarak bu maça çıkmıştı. Maç öncesi değerlendirmemizde ne demiştik. Zorya takımı hızlı ataklarla çoğalıp, boş alan bulduğunda kaleye uzaklığı ne olursa olsun, şut çekmeye özelliğine sahip, sert futbol oynayan bir ekip. Bizim hocamız Dick Advocaat da maç öncesi değerlendirmesinde "Takımımız daha iyisini yapması gerektiğini biliyor. Oyuncularımız bunu anlarsa sorun olmaz. Tedavimiz çok net. Oyunculara güven vereceğiz" diyor ve sözlerini "Saçma hatalar yapmak yok" cümleleriyle bitiriyordu.

Cezaları biten Mehmet Topal ve Kjaer'le ilk 11’de başlarken, lig maçlarına göre önemli bir rotasyon yapan Advocaat, tabii ki bu rotasyona cezalı olan Volkan Şen ve Lens'i dahil edememişti.  

Şimdi gelelim oynanan futbola. Oyunun ilk saniyelerinde Ivan Petryak 3 metreden kafayı dışarı değil de boş kaleye atmış olsaydı belki de bu maçın skoru çok daha değişik olabilirdi. İlk yarı ne kanatlardan ne de orta sahadan oyuna ağırlığını koyabilen bir Fenerbahçe vardı. Şener ve Hasan ile özgüvenini kaybetmiş Salih ve Stoch ne kanatlardan ne de ortadan etkili olamadı. Salih'in yerine oyuna giren Ozan da ikinci yarıda bu sorunu çözmeye yetmedi. Katar takımında oynayamayan ve Fenerbahçe'ye dönen Sow da rakibi zorlayamadı. İlk yarının ilk başlarında Souza'nın kafası dışında bizleri heyecanlandıran bir pozisyon yoktu.

Ne enteresandır ki devre arasında, saha içindeki Kjaer, Salih'e futbol dersi veriyor ve nerede duracağını ve ne yapacağını öğretmeye çalşııyordu. Zaten Hoca da çok şey beklenen ama hiçbir şey vermeyen Salih'i, aynı görüntüyü veren Ozan’la değiştirip, ikinci yarıya başlamıştı. İkinci yarının ortalarına doğru analizimiz doğru çıkmış Dmytro Grechyshkin’in uzaktan şutunu kaleci Volkan beklemediği için golü yemişti.

Böyle ismini ve cismini bilmediğimiz bir takıma karşı 3 puan beklerken, şansın da yardımıyla son saniyede Beşiktaş misali 1 puana razı olduk. Fenerbahçe, ligde de Kayseri'den böyle son saniyede tek puanını almıştı. Dilerim bu 1 puan Fenerbahçe'nin ayağa kalkmasını sağlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Sonuna kadar varım

04 Mayıs 2021 Salı

Nazire...

30 Nisan 2021 Cuma

Son dakikada 2 adam!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021