• 14 Kasım 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 14 Kasım 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Engin Verel

Çok güzel oldu

Paylaş

33 bin nüfuslu Cebelitarık için fark yememek açısından, ikinciliği kovalayan bizim ise farklı galibiyet arzuladığımız bir maçtı dün akşamki karşılaşma.

Genelde bu tür maçlar 'kolay maç' diye yazılır ama 'zor maç' diye okunur. Nedeni ise fazla gol yiyerek rezil olmamak için rakip çoğunlukla 11 kişiyle kendi sahasına kapanır. Eğer futbolcularınız iyi bir çilingir ustası değilse bu defansın kapısını açmak zordur. Bizim için 22'inci dakikada Olivero'nun atılmasıyla rakip iyice defans anlayışına büründü. Buna karşılık tek kale oynadığımız maç, teki kaldırıp, sıfır kale'!) oynamaya dönüştü.

Ancak anlamadığım, Beşiktaş ve kadrosunda bulunan golcüler varken, Almanya liginde gol makineleri olmalarına rağmen neden 70'lerde oyuna alındılar. Bu tür maçlarda eğer farka gitmek istiyorsanız, gole yakın ve gol vuruşunu iyi yapan futbolculardan oluşan bir kadroyu çıkartmak bana göre daha doğru olurdu. Örneğin Abdülkadir diye topla çabuk olan ve rakibi zorlayıcı, hatta penaltı bile yaptırabilecek bir özelliğe sahip bir futbolcuyu niye düşünülmedi merak ediyorum. Yavaş yavaş emekliye ayrılması gereken Burak Yılmaz'ın böyle bir maçta bile ofsayta düşmesini yadırgadım.

Bana göre Kuntz hücumu takviye etmek için geç kaldı. Barış Alper Yılmaz'ı böyle bir maçta, bu kadar uzun süre oyunda tutması doğru değildi. Çünkü bizim mücadele eden ayaklardan çok, hücumda sorun çözen ayaklara ihtiyacımız vardı. Her şeye rağmen Kuntz'un dün akşam oyunu çok iyi takip ettiğini ve geç de olsa yerinde değişiklikler yaptığını vurgulamak gerekir. Özellikle son bölümde stoperlerin de hücuma destek vermesiyle, gol üretimimiz de arttı. Çünkü zaten eksik olan Cebelitarık takımı, golcüleri savunmaya çalışırken, stoperler devreye girip istediğimiz skorun oluşmasını kolaylaştırdı.

Biz planlarımızı yaparken Norveç'in, Hollanda deplasmanında puan kaybetmesi üzerine yapıyorduk. Böyle bir ihtimale karşılık averajla rakibimizin üstünde yer alma planları içindeydik. Ancak o kadar beklememize gerek kalmadı.

Norveç kendi evinde puan kaybedince biz zaten şimdiden ikinci sıraya yerleştik. Şimdi yapmamız gereken, yerimizi korumak ve ilk hedefimize ulaşmak. Milli Takım ve Kuntz'u tebrik ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021