• 31 Mart 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 31 Mart 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Engin Verel

Çok geç kaldılar

Paylaş

İki ülke ulusal futbol takımları arasındaki ilk maç, 22 Haziran 1924'te Riga'da yapıldı. Özel maçı Türkiye 3-1 kazandı. Ay-Yıldızlı ekibin gollerinin 3'ünü de Zeki Rıza Sporel attı. O günden bugüne Letonya'ya karşı ilk ve son galibiyetimizdi.

Hem içeride hem dışarıda oynanan iki maçta 7 gol atarak 6 puanla lider olarak çıktığımız Letonya'nın nüfusu İstanbul Esenyurt ilçemizin 2 katı. Bunu neden hatırlatıyorum derseniz, daha 2. dakikada Kenan'ın güzel şutu, kalecinin kapattığı köşeden ağlarla buluştuğu an, bu maçın kolay geçeceğini düşünmüştüm.

Ancak nedense ilerleyen dakikalarda Kenan, Ozan, Hakan ve Yusuf'un girmiş olduğu gol pozisyonlarını sanırım rakibi biraz küçük görmekten dolayı olsa gerek ki harcadık. Son vuruşlar istenilen kalitede değildi.

Hele hele ilk yarının ortalarında rakip stoper Oss'un attığı gol hakemin biraz fazla hoşgörüsü sebebiyle faule takıldı. Bu golden sonra futbolcu kardeşlerimiz orta sahada ve defansta geriye pas yerine, "Ne oluyoruz" dercesine biraz daha atak oynamaya başladı.

Caner'in şutu direkten dönerken hemen ardından uzaktan gol vuruşlarıyla bizleri mutlu eden Hakan yine aynı güzellikte ikinci golü attı.

Ozan Kabak'ın da topun üzerinden atlaması akıl doluydu. Ama üzüldüğüm konu bu iki güzel hareketi yaşadıktan sonra kontrataklarla defansımızı zorlayan Letonya'da Savalnieks'in golüyle açıkçası biraz strese girdik.

Çünkü ilk yarı boyunca rakibin kaleyi bulan tek topu vardı ve o da gol olmuştu. İlk iki maçın kahramanlarından Burak nedense ilk 45 dakika sahada istenilenden uzaktaydı. Yusuf için de güzel bir 45 dakika geçmedi. Bu sebeple rakip çıkarken fazla zorlanmadı.

İkinci yarıda da hatalarımız düzelmedi. Defansta sadece Mert'i çok beğendim. Burak penaltıdan golü attı ama kötüydü. 80. dakikada karşı karşıya yaptığı vuruş, futbolu gibi kötüydü.

Orta alanda Hakan ve Yusuf, top ayaklarına gelince etkili olan isimler. Topsuz oyunda yoklar. Bu sebeple rakip için orta alanı geçmek, parkta yürümek gibiydi. Atıyoruz, yiyoruz, atıyoruz yiyoruz! Savunma disiplini sıkıntılı... Son 10 dakikada akılları başlarına geldi ama çok geç kaldılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

13 Nisan 2021 Salı

Galibiyetten öte...

09 Nisan 2021 Cuma

Mangala mı gittiniz?

06 Nisan 2021 Salı

İyi ama yetmez…

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Ağır bedel

17.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021