• 11 Ocak 2022 Salı 07:00
  • |
  • 11 Ocak 2022 Salı 07:00

YAZAR

Engin Verel

Büyüklük bu değil!

Paylaş

Fenerbahçe açısından yeni yılın kendi sahasındaki ilk maçıydı Adana Demirspor müsabakası. İki takım da orta sıralarda mücadele veriyor. Yani bir derbi maçı ya da şampiyonluk müsabakası değildi.

Takımı kimin yaptığı anlaşılır ama ben "Anlaşılmaz" diyeyim sizlere. Mesut'la, Ferdi'nin yedek kulübesinde oturması insanın kafasına soru işaretleri getirmeye yetip de artıyordu.

Hele hele 29'uncu dakikada penaltı golünden sonraki takım halinde yedek kulübesine koşarak sevinen bu arkadaşlar acaba oraya kimin için koştular.

Dedim ya bu şampiyonluk ya da kupa finali maçı değil, sıradan bir maçtı.

Ve bu görüntüler, Fenerbahçe gibi büyük bir takıma yakışan görüntüler değildi.

Futbolda kötü oynamak olur, vardır. Yanlış kadro sahaya çıkarılması da doğaldır. Ama sen Fenerbahçe isen şartlar ne olursa olsun rakibin gol attığı zaman sahada külhanbeyliği yapmayacaksın.

Fenerbahçe'nin topçusuysan Kadıköy'de rakibini futbolunla döveceksin, kendini ceza sahasında yere atarak penaltı almaya çalışmayacaksın.

İşte bunlar Fenerbahçe gibi büyük bir camiaya yakışmayan görüntüler, yoksa şampiyonluktan uzaklaşmışsın, kötü top oynamışsın, kendi sahanda mağlup olmuşsun, bunlar önemli değil.

Önemli olan büyüklük ismine yakışır şekilde her alanda davranmak.

İşte bunlar yaşanırken 70'inci dakikada seyircinin "Yönetim istifa" diye bağırması da açık söyleyeyim camiayı destekleyen bu güzel topluluğa yakışmadı.

Tamam, her şeye kızabilirsiniz, eleştirebilirsiniz ama daha maç bitmeden bu tür tepkileri koymak bu büyük camianın 12 numarasına yakışmadı.

Şöyle diyebilirsiniz, "Peki yakışmadı da oynayanlar bu formaya yakışıyor mu?" Herhalde bunun cevabını da ben değil, bu kulübün yönetimi vermeli diye düşünüyorum.

Büyük ümitlerle alınan İrfan Can, Mert Hakan ve Pelkas gibi orta sahanın gol ayakları ikinci yarı Serdar, Ferdi ve Mesut'la yer değişmesine rağmen oyun açısından değişen bir şey görmedik. Yani oynayanla kulübede oturan arasında pek fark yok.

Ne taktiksel ne de oyun olarak istenilenden uzakta olan ev sahibi belki bugün bu maçı seyreder de rakibinin ne denli istekli ve kaliteli futbol oynadığını görür.

Yatın kalkın kaleci Berke'ye dua edin. Yoksa bugün o sahadan istifa sesleriyle değil, daha ciddi tepkilerle ayrılırdınız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Aralık 2023 Cuma

Hayal alemi!

30 Kasım 2023 Perşembe

1 puana üzülmeli

19 Kasım 2023 Pazar

Lucescu ve Kuntz neler çekti!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

Hayal alemi!

1.12.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023