• 24 Eylül 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 24 Eylül 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Engin Verel

Bu maç tarihe geçer

Paylaş

Konuk ekip Beşiktaş, dün akşama kadar Kadıköy’de son 10 maçta 7 yenilgi ve 3 beraberlik almış, Şenol Güneş ise Kadıköy’de 6 farklı takımda 19 maça çıkmış, 14 yenilgi, 5 beraberlikle süreci tamamlamıştı. Dün akşam Beşiktaş açısından tarih tekerrür ediyor, Şenol Hoca 20. maçında yine galip gelemeyip, Beşiktaş ise yine yenilgiyle sahadan ayrılıyordu.   

Açıkça söyleyeyim ki içerisinde futbol adına olabilecek her aksiyonun bulunduğu bir maçtı ve böyle bir maçı uzun yıllardır hiç seyretmemiştim. İlk yarı F.Bahçe’nin inanılmaz üstünlüğünün yanı sıra istekli ve arzulu futbolu karşısında Beşiktaş’ta oyuna ağırlığını koyması gereken Babel, Talisca, Quaresma ve Oğuzhan gibi bireysel futbolcu kimlikleri üst düzeyde olan yıldızlar rakibini seyretmekten başka fazla bir şey yapamamıştı. F.Bahçe’de maçın kaderini değiştiren adamlar, defansın sağ ve solunda olan Isla ve H. Ali’ydi. Isla’nın hem ofansif hem defansif oyundaki başarısına geldiğinden beri en iyi maçını oynamasını alkışlarken, H. Ali’nin Quaresma gibi ayağına hakim ve çalım atma kabiliyeti mükemmel bir futbolcuyu her pozisyonda durdurması futbol adına sadece defansif olarak değil, rakibini sinirlendirip, agresif futbola yönlendirmesi açısından da çok önemliydi. Nitekim istediği hareketleri yapamayıp, sinirlenen Quaresma 2 sarıdan oyun dışı kaldı. Aslında hakem Palabıyık’a geleceğim ama ikinci sarı haksız yere gösterilmiş, ancak Valbuena’ya yaptığı ve ilk sarıyı gördüğü hareket kırmızı karttı. Gelelim 2 dakika sonrasına 1-0 galipsin ilk yarı bitiyor, rakip 10 kişi kalmış, Neto kardeşimiz ‘Net’ futbolunu sergileyeceğine yapmış olduğu hareketten kırmızı kart görmesi hem kendisine hem F.Bahçe forması giyen bu futbolcuya yakışmamıştı. İkinci yarı Beşiktaş çok arzulu ve istekli futboluna kırılma noktası Cenk’in kafasını muhteşem kurtaran Kameni olurken, Atiba’nın koluna çarparak ikinci sarıdan kırmızısı ve Janssen’in penaltı golüne Babel’in cevap vermesi bir tarafta, diğer tarafta ise rakip atıldıktan 2-3 dakika sonra F.Bahçeli futbolculara nazire eder gibi kırmızı kart görmesini anlamak mümkün değildi. 

Açıkçası 3 gol, 2 penaltı, 5 kırmızı kart, Şenol Güneş’in tribüne gönderilmesi, Negredo’nun sayılmayan golü ve Cenk’in verilmeyen penaltısı, hakemin verdiği doğru ve yanlış kararlarla, kendisini kandıran futbolcular ve yan hakemlerle bu maç Türk futbol tarihine geçecek ve uzun süre konuşulacaktır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Ekim 2021 Salı

Hataların derbisi

25 Ekim 2021 Pazartesi

İsabetsizler takımı!..

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Arka direk Larin

26.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021