• 30 Ekim 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 30 Ekim 2016 Pazar 00:01

YAZAR

Engin Verel

Bu futbolla gitmez

Paylaş

Dün akşamki maçı seyrederken gençlik yıllarım geldi aklıma!

O yıllarda Türkiye’de futbol oynamaktan keyif alan 3 büyük şehir, İstanbul, Ankara, İzmir dışında Adana’da futbolcu olmak başka bir keyifti bizler için. Ve uzun yıllardan sonra Süper Lig’de Adana şehrinin temsilcisi olarak seyrettiğim Adanaspor, Bekir ve Tevfik’in dışında 9 yabancıyla sahaya çıkmıştı.

Galatasaray ise geçen hafta kendi sahasında Trabzonspor’a karşı oyun üstünlüğü olmasına rağmen maçı kaybeden taraftı. Dün akşam Sneijder’in yerine Podolski görev alırken aklıma şu geldi: Fenerbahçe’de Van Persie 10 numarada ne kadar katkı verirse Galatasaray’da Podolski de o kadar katkı verir diye düşündüm. Ve öyle de oldu.

Defansta Ajda Pekkan’ın şarkısındaki gibi, "Kim ne derse desin sağ bek için önce Sabri sonrası boş" diyebiliriz. Yerine bir çok futbolcu alınmasına rağmen yine Sabri defanstaydı.

Orta sahadaki uzun saçlı, bantlı Selçuk, saçlarını kestirmiş, bandı çıkartmış haliyle verim düşüklüğü yaşıyor. Tolga da aynı Selçuk gibi form düşüklüğü var. Bu ikiliye 24 Eylül’de son golünü Beşiktaş’a atan ve sonrasında golcü kimliğini unutan Eren’i de ilave edersek Galatasaray tıpkı Trabzon maçındaki gibi topla oynama yüzdesi üstün olmasına rağmen bunu sonuca yansıtamıyor. Daha fazla topla oynamasına rağmen net fırsat üretmekte zorlanıyor.

Rakip ise az da olsa Galatasaray’dan daha etkili fırsatlar yaratmasına rağmen son vuruşu yapamayan beceriksiz ayaklarından dolayı, golü bulamıyordu. Örneğin Edgar Silva ilk yarının son dakikasında yüzde yüz pozisyonu atamadı.
Galatasaray’ın orta alan ve kanat adamlarının bu kadar oyunda etkin olacak pozisyonları içerisinde olmasına rağmen final paslarında, yeteneklerini gösterecek işler yapamadılar. Uzun yıllar sonra Süper Lig’de Adana'yı temsil eden Adanaspor'u karşısında zar zor Bruma’nın golüyle yenseler de çok iç açıcı bir görüntüde değillerdi. Bruma'nın şutunu kurtarabilecek olan genç kaleci, topu içeriye aldığından Galatasaray’ın başarısı gibi görünen 3 puan aslında biraz da rakibin ikramıydı. Adana deplasmanından alınan 3 puan dün akşam için avantaj olarak görülebilir anacak yarınlar için, şampiyonluğa oynayan Sarı-Kırmızılılar’da güçlü takımlar karşısında zaaf oluşturabilir.

Bruma’nın bu kadar egoist oynaması da doğru değil. Gol atsa da futbolun doğrularını yapması gerekir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

1 Ekim 2021 Cuma

Sinyaller güzel

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021