• 22 Ocak 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 22 Ocak 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

Paylaş

Galibiyet serisine Sivas deplasmanında devam etmek isteyen Fenerbahçe’de son günlerde futbolundan daha çok yeni transferi Mesut Özil konuşuldu. Dün akşam Erol Bulut’un sahaya sürmüş olduğu 4-1-4-1 dizilişi bana göre çiçeği burnunda Mesut’un forma giydiğinde kadronun oluşum sinyallerinin en güzel örneğiydi. Gerçekçi olursak Fenerbahçe gibi son iki buçuk yılda 50’nin üstünde transfer yapmış ve şampiyonluğa oynayan bir takım çift ön liberoyla oynamaz.

Dün Gustavo’nun tek ön libero oynaması Valencia-Thiam ve Samatta üçlüsünün değişmez gol ayakları olarak düşünüldüğünde Pelkas’ın da kendini kabul ettirdikten sonra Mesut’a ayrılacak olan yerde dün akşam Mert Hakan vardı. Açıkçası Mesut yeşil alana çıktığında bu orta sahanın dörtlüsünde gol ayağı kim olacaksa onun arkasındaki iki ayaktan biri olacaktır. Şu ana kadar tahmin ediyorum sizlerle bu konuda mutabıkız.

Şimdi gelelim Fenerbahçe’nin problemli mevkiine. Bazıları TFF, bazıları da MHK’den yakınırlar ancak gerçek olan şu ki Fenerbahçe bugüne kadar aldığı 6 stoperden çektiğini ne TFF’den ne de MHK’den çekti. Daha oyunun hemen başında Tisserand’ın her zamanki gibi bireysel hatasıyla lastik patlatması ve Yatarabe’nin bu şansı kullanamaması Sarı-Lacivertliler için büyük bir avantajdı. Ama aynı Yatabare ikinci şansını iyi kullanmış, Türk filmi seyreden stoperlerin arasından ayağının dışıyla topu dürtüp, Fenerbahçe’yi 1-0 mağlup duruma düşürmüştü.

Zaten analiz ettiğimizde ilk yarı Fenerbahçe’nin 39’uncu dakikada Samatta ile ilk şutunu çektiğini görmekteyiz. Bu tablo verimsiz futbolun en güzel göstergesiydi. Neyse ki ilk yarının uzatmasında Fenerbahçe stoperlerin aratmayacak şekilde Appindangoe’nin Fenerbahçe’ye hediye ettiği penaltı imdada yetişti.

İkinci yarı Fenerbahçe oyunda dengesini kurmasına rağmen nedense ev sahibi Sivas kadar gol pozisyonu yakalayamadı. Gerçekçi olursak maçın hakkı beraberlikti diyebiliriz. Ve Fenerbahçe için bu 1 puan kaybedilmiş 2 puan değil, kazanılmış 1 puan olarak görülebilir. Çünkü maçın son dakikalarında ev sahibi Sivas’ın şanssızlık ve beceriksizlikleri nedeniyle kaçırdığı fırsatlar Fenerbahçe’nin Sivas’tan eli boş dönmesini engelledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

05 Mart 2021 Cuma

Evdeki yabancı!

01 Mart 2021 Pazartesi

Özgür ve Bulut'suz...

22 Şubat 2021 Pazartesi

Yazı mı tura mı!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ankara'nın taşına bak!

04.03.2021

Engin Verel

Evdeki yabancı!

05.03.2021

Alen Markaryan

Hızlı ve öfkeli

07.03.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Herkes payına düşeni almış

02.03.2021

Gürkan Ata

Lider cesur değilse!

01.03.2021