• 22 Ocak 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 22 Ocak 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

Paylaş

Galibiyet serisine Sivas deplasmanında devam etmek isteyen Fenerbahçe’de son günlerde futbolundan daha çok yeni transferi Mesut Özil konuşuldu. Dün akşam Erol Bulut’un sahaya sürmüş olduğu 4-1-4-1 dizilişi bana göre çiçeği burnunda Mesut’un forma giydiğinde kadronun oluşum sinyallerinin en güzel örneğiydi. Gerçekçi olursak Fenerbahçe gibi son iki buçuk yılda 50’nin üstünde transfer yapmış ve şampiyonluğa oynayan bir takım çift ön liberoyla oynamaz.

Dün Gustavo’nun tek ön libero oynaması Valencia-Thiam ve Samatta üçlüsünün değişmez gol ayakları olarak düşünüldüğünde Pelkas’ın da kendini kabul ettirdikten sonra Mesut’a ayrılacak olan yerde dün akşam Mert Hakan vardı. Açıkçası Mesut yeşil alana çıktığında bu orta sahanın dörtlüsünde gol ayağı kim olacaksa onun arkasındaki iki ayaktan biri olacaktır. Şu ana kadar tahmin ediyorum sizlerle bu konuda mutabıkız.

Şimdi gelelim Fenerbahçe’nin problemli mevkiine. Bazıları TFF, bazıları da MHK’den yakınırlar ancak gerçek olan şu ki Fenerbahçe bugüne kadar aldığı 6 stoperden çektiğini ne TFF’den ne de MHK’den çekti. Daha oyunun hemen başında Tisserand’ın her zamanki gibi bireysel hatasıyla lastik patlatması ve Yatarabe’nin bu şansı kullanamaması Sarı-Lacivertliler için büyük bir avantajdı. Ama aynı Yatabare ikinci şansını iyi kullanmış, Türk filmi seyreden stoperlerin arasından ayağının dışıyla topu dürtüp, Fenerbahçe’yi 1-0 mağlup duruma düşürmüştü.

Zaten analiz ettiğimizde ilk yarı Fenerbahçe’nin 39’uncu dakikada Samatta ile ilk şutunu çektiğini görmekteyiz. Bu tablo verimsiz futbolun en güzel göstergesiydi. Neyse ki ilk yarının uzatmasında Fenerbahçe stoperlerin aratmayacak şekilde Appindangoe’nin Fenerbahçe’ye hediye ettiği penaltı imdada yetişti.

İkinci yarı Fenerbahçe oyunda dengesini kurmasına rağmen nedense ev sahibi Sivas kadar gol pozisyonu yakalayamadı. Gerçekçi olursak maçın hakkı beraberlikti diyebiliriz. Ve Fenerbahçe için bu 1 puan kaybedilmiş 2 puan değil, kazanılmış 1 puan olarak görülebilir. Çünkü maçın son dakikalarında ev sahibi Sivas’ın şanssızlık ve beceriksizlikleri nedeniyle kaçırdığı fırsatlar Fenerbahçe’nin Sivas’tan eli boş dönmesini engelledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022